Starlink Arabaya Takılır Mı: Deneyen Kişi Ceza Aldı!

Elon Musk Ukrayna

ABD’de aracına Starlink internet anteni taktığı tespit edilen kişi ceza aldı. Özellikle halihazırda araçlarda mobil internet bulunan ülkedeki bu deneme şaşkınlık yarattı.

Kaliforniya’daki bir otoban devriye polisi durduğu araçtaki düzeneğe inanamadı. Kısacası Toyota Prius marka aracına Starlink uydu internet cihazı bağlayan bir kişiyi polis durdurdu. Arabanın kaputuna görüşe engel olacak şekilde anten takan sürücüye ceza geldi. Facebook’ta olayın videosu büyük ilgi topladı.

Polis, “Efendim, kaputunuzdaki görsel engel için sizi durdurdum. Bu cihaz sürüş sırasında görüşünüze engel olmuyor mu?” sorusunu soruyor. Buna sürücünün verdiği cevap ise özellikle akıllara durgunluk verecek cinsten, “Sadece sağa dönüş yaparken.”

Sürü verdiği bir demeçte buna mecbur olduğunu söyledi. Bununla birlikte sürücünün savunması anteni aracına iş gerekçesiyle zorunlu olarak kurduğu şeklinde oldu. Facebook gönderisini paylaşan polis kurumu ise şunları söyledi:

“Evet, aracınızın kaportasına çanak anten takmak aslında yasa dışı. Bununla birlikte bu güvenlikle ilgili. Bu yaşananlar devriyelerin sürekli karşılaştığı durumlar. Herkese güvenli seyahatler.” 

Kaliforniya polis departmanı, dikiz aynasından sarkan nesnelerin kötü yerleşen antenlerin eyalet yasalara aykırı olduğunu hatırlattı.

Starlink gelecek için araçlara takılacak cihazlar hazırlıyor

Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX firmasının uydu internet girişiminin adı bildiğiniz gibi Starlink. Ayrıca bu sistem henüz tam olarak hizmete sunulmamış olsa da bazı kullanıcılar sistemi deniyorlar. Hatta 70 bini aşan kullanıcının sistemi kullanmaya başladığı da biliniyor. Söz konusu sayılar CEO Elon Musk’ın açıklamalarından geliyor. ABD’de kullanılan sistem aylık 99 dolar gibi bir fiyata sahip. Ayrıca ilk abonelikte büyük bir pizza büyüklüğündeki anten ve bağlantı seti 499 dolara alınıyor. Şimdilik bu sistemin diğer ülkelere ne zaman geleceği ile ilgili bir bilgi yok.

Bununla birlikte SpaceX de henüz resmi kurumlardan onay alamasa da araçlara takılabilen sistemler üzerinde çalışıyor. Bu sistem ayrıca özel nakliye gemileri, kamyonlar ve uçaklara uygun olacak. Bununla birlikte Elon Musk mevcut sistemin araçlar için fazla güçlü olacağını söyledi. Ne var ki araçlar için hazırlanan bağlantı setinin denemeleri ise devam ediyor.

Musk, Ocak 2020’de yaptığı açıklamasında konu ile ilgili şunları dile getirdi:

“Bu yüksek bant genişliğine sahip düşük gecikmeli bir bağlantı anteni olacak. Yaklaşık orta boy bir pizza kadar olan ve aracınıza takılması mümkün olan bir anten. Üstelik bu sayede ihtiyacınızdan bile fazla bir bağlantı mümkün olacak. Çıktığında bunlardan bir tane alıp aracınıza takabileceksiniz.”

Diğer haberler:

>> Bitcoin Balinalarından İşaret Geldi: Tarihteki En Nadir Olaylardan Birisi Yaşanıyor

>> Mars Kuzey Işıkları Eşsiz Bir Görüntü Sundu: Böylesi İlk Defa Yaşanıyor