Mars Kuzey Işıkları Eşsiz Bir Görüntü Sundu: Böylesi İlk Defa Yaşanıyor

Mars kuzey ışıkları

Mars kuzey ışıkları eşsiz bir görüntü ile BAE uzay aracını selamladı. Ortaya çıkan görüntüler büyüleyiciydi. Hadi gelin hem bu görüntüye hem de diğer detaylara birlikte göz atalım.

Birleşik Arap Emirlikleri Mars görevi başlatan ülkeler arasında yerini aldı. Genellikle NASA gibi kurumlar bu tür projeler üretiyor. Son dönemlerde Mars ile ilgili çalışmalar yapan ülkelere Çin ve bazı arap ülkeleri de katıldı. Şimdiye kadar Mars yüzeyine uzay aracı indirebilen sadece iki ülke var. Bunlardan ilki bildiğiniz üzere ABD. Diğeri ise Çin oldu.

Bunlara şimdilerde Birleşik Arap Emirlikleri eklendi. Ancak bu ülke Mars yüzeyine uzay aracı indirmedi. Bunun yerine yörünge üzerinden Mars gezegenini gözetlemeyi tercih etti. 23 Mayıs 2021 tarihinde gönderilen bu uzay aracı Mars kuzey ışıklarını yakalamayı başardı.

Mars kuzey ışıkları eşsiz görüntüsüyle araştırmacıları heyecanlandırdı

Dünya’daki kuzey ışıkları ile oldukça farklı olan Mars’ın kuzey ışıkları eşsiz görüntüler oluşturuyor. Mars gezegeninde dünyaya göre daha farklı bir küresel manyetik alan var. Bu nedenle Dünyada sadece kutup bölgelerinde görülen kuzey ışıkları Mars gezegeninde neredeyse her yerde görülebiliyor.

Mars kuzey ışıkları

Mars’ta üç farklı kuzey ışığı olduğunu söyleyebiliriz. Bunlardan bir tanesi gezegenin gün ışığı alan tarafında ortaya çıkıyor. Diğer ikisi ise karanlık tarafta görülebiliyor. Birleşik Arap emirlikleri uzay aracı olan “Hope” karanlık tarafta bu ışıkları yakalamayı başardı. Hiçbir uzay ajansı Birleşik Arap Emirlikleri kadar net bir kuzey ışığı görüntüsü yakalayamadı.

Mars yüzeyinden bu görüntüler elde edilemiyor

Mars üzerinden gökyüzüne bakan birisi kuzey ışıklarını göremez. İnsan gözünün göremeyeceği dalga boyutlarında olan kuzey ışıkları sadece yukarıdan görülebiliyor. Dünyada ise kuzey ışıklarını özellikle Norveç gibi ülkelerden çok rahat bir şekilde görmek mümkün.

Hope tarafından elde edilen görüntüler son derece değerli. Bu gezegende yapılan araştırmalar devam ettikçe muhtemelen çok daha ilginç fotoğraflar elde edilecek. O zamana kadar Mars yüzeyindeki uzay araçları çalışmalarına devam edecek. Peki siz Mars kuzey ışıkları hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar bölümünden fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Starlink İnternet Hizmetleri 500 Bin Abone Barajını Aşabilir: Türkiye’ye Gelecek Mi?

>> Mars’ta Çekilen Yeni Video ve Fotoğraflar Büyük Korku Yarattı: Böylesi İlk Defa Görülüyor