Starlink Uydu İnternet Sisteminin Sıcak Havalarda Çalışmadığı Ortaya Çıktı

Elon Musk Ukrayna

Elon Musk’ın sahip olduğu uydu internet sistemi Starlink sıcak havalarda çalışmıyor. Başka bir deyişle sıcak bir bölgede yaşıyorsanız bu sistemi kullandığınızda bağlantı kesintilerine hazır olun. 

SpaceX firmasının uydu internet çözümü Starlink destek ekibi bağlantı cihazlarının sıcağa duyarlı olduğunu söyledi. Ayrıca ürünlerin sıcaklığın arttığı durumlarda cihazların kendilerini kapattığını söyledi. Bu hafta Elon Musk’ın sahibi olduğu Starlink’in beta kullanıcılarından birisi aldığı bir hata mesajını paylaştı. Uygulamada kullanıcının aldığı mesajda “Çevrimdışı: Termal kapatma” mesajı yer alıyor. Mesajda ayrıca “cihaz soğuduktan sonra tekrar bağlanacak” ifadesi de var.

Bu uyarıyı alan kullanıcı ürünün destek sistemine ulaştı. Destek ekibi verdiği bilgide cihazın 50 derece sıcaklıkta kendini kapattığı bilgisini söyledi. Yine görüşmeye göre cihaz, 40 dereceye düşene kadar kendini kapalı tutuyor. Bir kullanıcı bahçe sulamasıyla cihazını soğuttuğunu söylüyor. Kısacası ıslanan cihaz hemen kendi kendine tekrar bağlantıyı kuruyor.

Tabii ki bu geçici bir çözüm. Ayrıca yine aynı kullanıcı suyu kapatır kapatmaz cihazın ısınarak kapandığını söylüyor. Kullanıcı otomatik sulama sistemi uydu çanağını her soğuttuğunda bağlantısının geri geldiğini söylüyor:

“Yüksek ısınma durumu sabah 11:30 gibi başladı. Sonrasında akşam 7 gibi tekrar çalışmaya başladı. Bu yüzden hırdavatçıya gidip bir koruma yapmayı planlıyorum. Bakalım bu cihazımın bağlantı gücünü ne kadar etkileyecek?”

Birçok kullanıcı Starlink uydu internet cihazlarının aynı tepkiyi verdiğini söylüyor

Diğer bazı kullanıcılar da sıcak günlerde cihazlarıyla sorunlar yaşadıklarını belirtti. Bir kullanıcı çatıdaki sıcaklığın bile cihazı çalışmaz hale getirmeye fazlasıyla yettiğini iddia ediyor. Starlink’in merak edilenler sayfası konuya şu cevabı veriyor:

“Starlink, eksi 30 derece ile 40 derece arasında çalışır. Cihaz, çeşitli hava koşullarıyla başa çıkmak için kendi kendine ısınma yeteneğine sahiptir.”

Üstelik Starlink’in henüz beta döneminde kullanıcılara yaşattığı tek sorunlar bunlar değil. Özellikle ağaçlık yerlerde yaşayan kullanıcılar büyük sorunlarla karşı karşıya kalıyor. Bu sebeple sorun yaşayan Starlink kullanıcıları açıkçası biraz komik mekanizmalar kurmak durumunda kalıyor. Firma, kullanıcıların bu tarz engelleri aşabilmeleri için yardımcı bir uygulamaya sahip.

Henüz beta sürecinde olduğu için bu tarz sorunların yaşanması çok şaşırtıcı değil. Ancak, SpaceX bu sorunları çözmek için ne gibi çözümler sunacak bunu göreceğiz. Şimdilik kullanıcılar çocukluğumuzdaki gibi çatılara çıkıp bağırarak çekip çekmediğini sormak durumunda.

Diğer haberler:

>> Bitcoin 250 bin dolar seviyesine ulaşabilir iddiaları büyük heyecan yarattı

>> MEXT & Microsoft iş birliği ile sanayide dijitalleşmenin kilidi açılıyor