Steve Jobs, Orijinal iPhone ‘u 15 Sene Önce Bugün Tanıtmıştı! İşte Dikkat Çekici Detaylar!

Bugün, orijinal iPhone akıllı telefonun doğum günü. Apple CEO’su Steve Jobs, 15 sene önce bugün, San Francisco’da gerçekleştirilen Macworld etkinliğinde bu telefonu görücüye çıkarmış ve teknolojik anlamda yeni bir dönemin de başlangıcını gerçekleştirmişti.

Jobs, o gün tanıtım yaparken “Bugün devrimsel niteliklere sahip üç yeni ürün tanıtacağız” demişti ve onlardan bir tanesi de orijinal iPhone telefondu. Steve Jobs, kanser sebebiyle 10 sene önce aramızdan ayrıldı, ancak günümüzde iPhone markasının “en popüler akıllı telefon markası” olduğunu söylemek güç değil.

iPhone ailesi bildiğiniz gibi yakın zamanda 13 numaralı üyeleriyle yenilenmişti ve şu günlerde de iPhone 14 ailesi için söylentiler var. Hatta 2023 itibarıyla katlanabilir ekranlı iPhone telefonların geleceğini iddia eden analistler var.

Her ne olursa olsun, eğer bugün Apple, 3 trilyon dolar değere sahip bir şirket olarak tüm dünyada biliniyorsa, bunda orijinal iPhone telefon ve sonrasında seri halini alan markanın payı çok büyük.

Steve Jobs, bu telefonu tanıtırken, “Herhangi bir mobil telefondan 5 sene önde olabilecek kadar gelişmiş bir telefon” ifadesini kullanmıştı. Öyle ya; dokunmatik bir ekran, gelişmiş kamera, gelişmiş bağlantılar, yüklenebilir oyunlar ve uygulamalar… Orijinal iPhone, gerçekten de yeni bir çağın başlangıcıydı. Günümüzde de bu telefonun iyi kondüsyonda ya da açılmamış kutulu versiyonunun Ebay gibi platformlarda yüksek fiyatlara satıldığını görebiliyoruz. Yani hâlâ hayranları var.

Steve Jobs, Orijinal iPhone 'u 15 Sene Önce Bugün Tanıtmıştı! İşte Dikkat Çekici Detaylar!

Peki orijinal iPhone telefondan bu yana, ailede ne gibi değişiklikler oldu? Bazı detaylar sıralamak gerekirse…

– 2007’de Apple’ın piyasa değeri 174 milyar dolardı. Şimdi ise, 3 trilyon dolarlık değerden söz ediliyor.

– Orijinal iPhone, gümüş renkte alüminyum kasa tasarımına sahipti. Şimd ise iPhone 13 ailesinin çerçeveleri alüminyum, ama arka yüzeyi cam ve 5 farklı renk seçeneğiyle teknoloji severlere sunuluyor.

– Orijinal iPhone’un fiyatı 499 dolardı ve size 4GB depolama sunuyordu. Eğer 100 dolar daha fazla öderseniz, 8GB dahili depolamalı sürümünü alabiliyordunuz. Şu an iPhone 13 Pro Max almak istediğinizde ise, 256GB dahili depolamalı modeli için 1099 dolar ödemelisiniz.

– Orijinal iPhone tanıtıldığında, ortada Instagram, Uber, TikTok, Twitch, Snap, Lyft, DoorDash, Tinder, Slack, Lime, Postmates, Venmo ve Pinterest gibi uygulamalar henüz yoktu.

– İlk iPhone’da sadece 1 tane kamera vardı ve arka tarafta konumlandırılmıştı. iPhone 13 Pro’da ise 3’ü arkada ve 1 tane de önde olmak üzere toplamda 4 kamera yer alıyor.

– İlk iPhone’da 15 tane uygulama vardı: Takvim, Kamera, Saat, Kontaktlar, iPod, Haritalar (Google Maps), Mesajlar, Notlar, Telefon, Fotoğraflar, Safari, Stoklar, Ses Kayıtları, Hava Durumu ve Ayarlar.

– Orijinal iPhone, 3.5 inç değerde ekrana sahipti. iPhone 13 Pro Max ise, 6.7 inç değerde ekranla geliyor.

– Orijinal iPhone ile video çekemiyordunuz. iPhone 13 Pro ise, 4K 60FPS değerde videolar çekebiliyor.

– Şu an toplamda 33 iPhone modeli var bunlardan 8 tanesi hâlâ satışta bulunuyor.

İlgili Haberler:

>> Bu Haftanın Önemli Otomobil Haberleri: Yeni Heyecanlı Gelişmeler (3 – 10 Ocak)