Suriyeli Hacker Şebekesi Akıl Almaz Bir Vurgun Yaptı: Duyunca Çok Şaşıracaksınız

siber saldırılar devletlere

İstanbul’da Suriyeli hacker şebekesi akıl almaz bir vurgun yaptı. Soygun büyük bir zarara neden oldu. İşte konuyla ilgili merak edilen bütün detaylar.

.

Hacker saldırıları bugüne kadar defalarca yapıldı. Yılda yaklaşık olarak 1 milyon siber saldırının olduğu söyleniyor ve bu durum büyük bir panik yaratıyor. Şu ana kadar çeşitli siber önlemler alınsa bile yine de hackerları durdurmak pek mümkün olmuyor. İstanbul’da yaşanan bir olay ne kadar büyük vurguların yapılabildiğini ortaya koydu.

Forex ve borsa şirketlerini hedef alan bir Suriyeli bilgisayar korsan grubu, devasa paralar elde etti. Yaptıkları saldırılarda yaklaşık olarak 30 milyon TL ele geçirdikleri görülüyor. Elbette bu para sadece polis tarafından ortaya çıkarılabilen miktar. Muhtemelen bundan çok daha fazlası bilgisayar korsanları tarafından ele geçirildi.

Suriyeli hacker şebekesi görüşmelerini Arapça yapıyordu

Suriyeli bilgisayar korsanları birçok suça karışmıştı. Bunlar arasında mültecilere ulaşarak onlar adına hesap açma gibi suçlar da bulunuyordu. Açıkçası onların neredeyse birer suç makinesi olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca tüm yazışmaları Arapça yaptıkları da görülüyor.

Suriyeli hacker şebekesi

Gizlenmek için kendi aralarında Arapça konuşan bu grup, İstanbul İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından tespit edildi. Kilolarca altın ve milyonlarca dolarlık döviz ele geçirdikleri görüldü. Jandarma onları sorguya çektiğinde hiçbirisi parayı sahiplenmedi. Suriyeli hacker şebekesi çökertildi ve tüm paralarına el konuldu. Jandarma çok yüksek bir miktarda parayı onlardan alarak hazineye teslim etti.

Son günlerde giderek artış gösteren siber saldırılar, yeni korunma yöntemleri gerektiğini gösteriyor. Özellikle de borsa ve banka şirketleri bu konuda en büyük hedef konumunda. Hem şirketler hem de kullanıcılar çok büyük bir zarara uğrayabiliyor. Suriyeli hacker şebekesi muhtemelen tek başına değil. Onlar gibi birçok suç örgütü olduğunu söyleyebiliriz.

Bugünlerde konuyla alakalı yapılan operasyonlar biraz daha artırıldı. Muhtemelen borsa ve diğer banka şirketlerinin çok büyük şikayetleri oldu. Peki siz bu olay hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> VMware Magic Quadrant Raporunda Art Arda 4. Kez Lider Seçildi

>> Veri ihlallerini ifşa eden işletmeler zarar görüyor mu?

. . . . .