Teknoloji Ürünü Kiralamak mı? Evet kiralayabilirsiniz, kafamıza takılan soruları muhatabına sorduk.

Teknoloji ürünlerine rağbet pandeminin de etkisiyle son dönemde bir hayli arttı. Artık teknoloji ürünlerini de bir iki adımda kiralamanız mümkün. Yüksek bedellerle satın almaktansa ufak bir ücret ödeyerek istediğiniz dönemde ihtiyacınıza çözüm bulabilirsiniz. Biz de sizler için Kiralabunu.com kurucularından Sinan Ventura ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

Bakın teknoloji ürünü kiralama sistemi basıl çalışıyor? 

Teknoloji ürünleri kiralama hizmeti sunma fikri nasıl oluştu?

Ben teknolojik yenilikleri takip etmeyi ve son teknoloji ürünleri kullanmayı seviyorum fakat son teknoloji ürün kullanmanın maliyeti artık çok yüksek. Örneğin cep telefonlarında neredeyse senede iki kez yeni modeller çıkıyor ve kullandığınız telefon daha ödemesi bitmeden eski model oluyor. Bu durumda yeni ürünü almayı ertelemek zorunda kalıyorsunuz. Halbuki telefonu satın almak yerine istediğimiz süre kiralayabilsek her yeni ürünü büyük maliyetlere katlanmadan kolayca kullanabiliriz diye düşündüm. Bunu birkaç arkadaşımla paylaştığımda sadece tüketici elektroniği değil, anne bebek ve spor ürünlerinde de benzer bir durumun olduğu ortaya çıktı ve kiralamanın çok yönlü bir ihtiyaç olduğunu fark ettik. Böylece kiralabunu fikri doğmuş oldu.Kiralabunu.com kurucularından Sinan Ventura Teknoloji

İnsanlar uzun süreli ödeme seçenekleri (kredi veya senet) varken neden ürün kiralıyorlar?

İlk soruda bahsettiğim güncel kalma, en yeniyi kullanma isteği bunun bir sebebi. İkinci sebebi de aslında maliyetinin kişiye çok benzer olması. Basit bir örnekten gidelim, bugun 8000 liralık bir telefon almak için krediye veya senetli ödeme yöntemine girseniz bunun 20-25% arasında senelik faizine katlanacaksınız. Üzerine bir koruma paketi alacaksınız, bu da cihaz bedelinin 10%-15% i gibi olacak. 8000 TL’lik cihazın maliyeti 11.000 TL ‘ye ulaşacak. Kısaca kredi faizi ve diğer giderleriyle beraber kiralamayla aynı fiyata gelecek. Kırma dökme tamirat riski de cabası.

Teknoloji Ürünleri İhtiyacı Uzun Süreli Olmayabilir 

Bir de herkesin ihtiyacı uzun süreli olmayabiliyor. Örneğin önemli bir toplantınız için projeksiyon cihazına ihtiyacınız var ve bu toplantı haricinde bir daha ne zaman kullanırsınız bilmiyorsunuz. Ne yapacaksınız? Muhtemelen bir daha hiç kullanmayacağınız bir ürüne binlerce lira verecek toplantıdan sonra da ürünü bir yerlere kaldıracaksınız. Hepimiz bunun bir örneğini yaşamışızdır. İşte bu verimsiz satın alma örneğine karşı kiralama çok iyi bir alternatif.

Geliştirdiğiniz modelin çalışma başarısı hakkında bizlere neler söyleyebilirsiniz? Türkiye’de bu tarz bir hizmetin tam zamanı mı yoksa bir süre daha beklemek mi gerekiyor?

Sadece Türkiye’de değil dünyada bu hizmetin tam zamanı olduğu düşünüyorum. Günlük ev ve araba kiralama olanağı sunan platformların ülkemizde de kısa sürede hızlı pazar payına ulaşmaları bunun iyi bir örneği. Bir de ne yazık ki işin ekonomik zorluk boyutu var. Elektronik ürünlere erişim artan fiyatlar ve taksit kısıtlamaları sebebiyle her geçen gün zorlaşıyor. Kiralabunu.com’da toplam kira ücretini kredi kartından bloke etmeden aylık kolay ödemelerle kiralama hizmeti sunuyoruz. Bu da insanlara bir satın alma taahhüdüne girmeden aydan aya kolay ödeme yaparak istedikleri ürünü kullanabilme imkanı veriyor.

Ürünleri kiralayacak kişileri ve kiralayan müşterileri neye göre seçiyorsunuz? Ödeme yöntemleri nasıl? (Çünkü 10 bin TL’lik bir ürünü 500 TL civarında aylık kiralayabiliyor müşterileriniz. Müşterilerinizin ürünü geri iade edeceğini nasıl garanti altına alıyorsunuz?

Kiralama taleplerini tüketiciden aldığımız kimlik teyidi ve bağımsız bir finansal bir kurumdan aldığımız Findeks rapor teyidi ardından olumluyoruz. Burada algoritmalarımız, yaştan ödeme düzenine cihaz bedelinden gelire kadar birçok veriyi birleştirip kişinin kolayca ödeyip kullanabileceği sözleşmeler olmasına özen gösteriyor. Bu değerlendirme neticesinde maalesef bazı talepleri olumsuz sonuçlandırmak zorunda kalabiliyoruz.

Ayrıca ortaklarımızdan birisi bir avukatlık ofisi olduğu için suistimale karşı kendimizi hukuksal açıdan en geniş çerçevede koruyabiliyoruz. Cihazların değerleri güveni kötüye kullanma suçlarını işlemeye değmeyecek tutarlar; bu nedenle kullanıcılarımızın iade etmedikleri durumda ödeme kararlarını hızlı aldırabiliyoruz. Cihazların mülkiyetleri kiralabunu ‘na ait.

Kiralabunu olarak kazanç modeliniz nasıl işliyor?

Gelir modelimiz, kiraladığımız ürünlerin aylık kira ücretleri oluşturuyor.

Birçok Sektör Bu Model ile Büyüyebilir

Sitenize baktığımızda kiralama modelindeki ürünlerin ağırlıklı küçük teknolojik ürünler olduğunu görmekteyim. Bu model ile özellikle inşaat ve farklı sektörlere hitap etmeyi düşünüyor musunuz?

Kiralamanın birçok farklı sektörde geleceği olacağını düşünüyorum. Yakın zamanda bunun örnekleri çoğalacaktır. Biz şu an tüketici elektroniği, spor ve anne bebek kategorisine odaklanmış durumdayız. İnşaat olur mu bilmem ama yakın gelecekte kiralabunu.com’da yeni ve farklı kategorilere yer vereceğiz.

Bizlere kiralamalar konusunda veri verebilir misiniz? Mesela son bir yılda kaç kişi telefon kiraladı? En çok kiralanan ürün gurubu hangileri?  

Kiralabunu.com 2021 yılı başından bu yana aktif olan bir girişim ve kısa sürede yüzlerce kişiye kiralama hizmeti verdik. Şimdiye kadar tüketici elektroniği kategorisinde en çok tercih edilen ürünler cep telefonu ve akıllı saatler oldu. Mart-Nisan aylarında pandemi etkisiyle spor kategorisi de çok hareketlendi. Anne bebek kategorisinde de ana kucakları en çok kiralanan ürünler arasında.

İlgili Haberler

>> Sunucu Kiralama: Hosting Çözümleri