Teknoloji Yasağı Büyüyor: Çin Geride Kalıyor

teknoloji yasağı büyüyor

Çin’e karşı teknoloji yasağı büyüyor. Washington yetkilileri, yarı iletken üretim teknolojisinin Çin’e ihracatını kısıtlamak için bir anlaşmayı onaylıyor gibi görünüyor. Çin’e karşı büyüyen teknoloji yasağı, Japonya ve Hollanda’nın da katılımıyla korkunç bir hal alacak.

Bir Washington yetkilisi, bir ABD yetkilisinin bugüne kadar Japonya ve Hollanda ile Çin’e çip yapma araçlarının ihracatına yeni kısıtlamalar getirmesi için bir anlaşmanın varlığını kabul eden en doğrudan yorumlarını yaptı. Yani ABD neredeyse bunu onayladı.

Ticaret departmanından Don Graves, Washington’daki bir etkinliğin oturum aralarında, “Şu anda anlaşma hakkında konuşamayız,” dedi. “Ama kesinlikle Hollanda ve Japonya’daki arkadaşlarımızla konuşabilirsiniz”. Bu, özellikle tüm gözlerin Çin’de olduğu bu günlerde dikkate değer bir durum.

Teknoloji yasağı büyüyor: Hedef çip sektörü

Bloomberg, bir anlaşmaya varıldığını bildirdi ve konuyu bilen iki kişi haberi Reuters’a doğruladı. Amerika Birleşik Devletleri, Pekin’in çip endüstrisini genişletme ve askeri endüstrisini geliştirme kabiliyetini engellemek amacıyla Çin’e çip yapma araçlarının sevkiyatına kapsamlı ihracat kısıtlamaları getirdi.

teknoloji yasağı büyüyor

Amerika Birleşik Devletleri, Pekin’in çip endüstrisini genişletme ve askeri endüstrisini geliştirme kabiliyetini engellemek amacıyla Çin’e çip yapma araçlarının sevkiyatına kapsamlı ihracat kısıtlamaları getirdi. Kısıtlamanın etkili olabilmesi için, diğerlerinin yanı sıra büyük yonga üreticileri ASML ve Tokyo Electron’a ev sahipliği yapan Hollanda ve Japonya’nın devreye alınması gerekiyordu.

ABD ve Çin çip savaşları büyüyor

Ticaret departmanı bir e-postada, ihracat kontrollerini yabancı müttefiklerle koordine etmeye devam edeceğini ve bunu bir “öncelik” olarak nitelendirdiğini söyledi. “Çok taraflı kontrollerin tek taraflı kontrollerden daha etkili olduğunun farkındayız”.

Hollanda ve Japonya’dan yetkililer, Cuma günü Beyaz Saray ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan liderliğindeki görüşmelerde çok çeşitli konuları görüşmek üzere Washington’daydı. Cuma günü yarı iletkenlerle ilgili bir anlaşmanın görüşülüp görüşülmediği sorulduğunda ABD başkanı Joe Biden, “Evet pek çok şey hakkında konuştuk ama çoğunu özel olarak konuştuk” dedi.

Teknoloji yasağı büyüyor ve Çin ilk hedefte. Hollanda ve Japonya da bu kısıtlamaya katıldıktan sonra Çin için hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.

İlgili Haberler:

>> ABD Çip Krizi İçin Yardım Başlattı: Türkiye Dahil Olacak Mı?

>> Elon Musk Çip Takma Projesinde Yeni Bir Aşamaya Geçti: Neuralink Ameliyata Başladı