Telefonlar Araba Anahtarı Yerine Geçecek!

Telefonlar Araba Anahtarı yerine Ağustos 2021 itibariyle geçmeye başlayacak

Telefonlar araba anahtarı olarak kullanılabilecek. Bu hayat kurtaracak teknoloji Samsung tarafından duyuruldu. Güney Koreli teknoloji firması ile Audi, BMW, Ford ve Genesis arasında anlaşma imzalandı.

Cebimizde anahtar taşıma derdinden hepimiz müzdaribiz. Özellikle çanta taşımayanlar için büyük bir sorun haline gelen bu duruma Samsung da uyanmış olacak ki bu konu üzerinde çalışmalar yapmışlar ve belkide araba anahtarlarına veda edeceğimiz bir teknolojik gelişmenin ilk adımını attılar. Dün yapılan açıklamada ünlü teknoloji firması bu konu ile ilgili oldukça büyük dört otomobil firmasıyla anlaştığını duyurdu. Audi, BMW, Ford ve Genesis’in Samsung ile ortaklaşa geliştireceği ve telefonların anahtar olarak kullanılacağı anlaşmaya göre bu teknoloji Ağustos 2021’de kullanıma hazır hale gelecek. Bu haberin asıl güzel tarafı ise bu teknoloji Samsung’a özel olmayacak. Apple iPhone ve tüm Android cihazları anahtar yerine kulanabileceksiniz.

Bu teknolojinin her telefonu desteklemesini sağlayan şey ise Samsung’un Car Connectivity Consortium ve Apple’ın da önde gelen üyesi olduğu FiRa Consortium dahil olmak üzere birçok standart kuruluşunun ortaklarından olması. Firmadan Kevin Chung, konu ile ilgili Galaxy S21 lansmanında “Marka ve platformdan bağımsız olarak dijital anahtarınızı telefonlar arasında dahi paylaşabileceksiniz.” açıklamasında bulundu. Bu açıklama bize “telefonun anahtarını mesaj atar mısın?” sorularının yakın gelecekte literatürümüze gireceğini düşündürdü.

Telefonlar Araba Anahtarı olarak nasıl kullanılacak?

Bu amaçla kullanılabilecek iki standart var. Bunlar NFC ve UWB. Bunlardan en güvenli ve az enerji tüketeni UWB standardı. Her üreticinin bu standart ile mi bu teknolojiyi kullanacağı henüz bilinmiyor. Bu standart istenen mesafeden düşük bir enerji ile çalışmaya daha müsait.

Firma bu konuyla ilgili arabanın yanına geldiğiniz anda kilitlerin açılacağını da açıkladı. Arabanızın kilidi bu sayede ne siz uzaktayken ne de siz kapıyı açmaya çalıştıktan sonra değil tam ulaştığınız noktada açılacak. Bu demece bakarsak temasla çalışan NFC teknolojisi bunu sağlayamaz. Eğer bu teknoloji NFC standardı ile çalışacaksa kilidi açacağımız ve aracı çalıştıracağımızda en az bir kez telefonu araca temas ettirmemiz gerekeceği anlamına geliyor.

Bu teknoloji ayrıca arabanızı nerede bıraktığınızı bulmaya da yarayacak. Kalabalık park alanlarında büyük bir sorun olan aracın yerini hatırlama zorunluluğu da böylece ortadan kalkmış oluyor. Tabii ki bunun da UWB gerektireceğini tahmin etmek güç değil.

Apple tarafında iPhone 11 ve 12 UWB teknolojisini destekliyor. Samsung’da ise bu teknolojiyi taşıdığı açıklanan telefonlar, Galaxy Z Fold 2, Galaxy S21 Plus ve Ultra, Galaxy Note 20+. Standart S21 hakkında bir bilgi verilmedi ve daha alt modelinde bu teknoloji olduğu açıklanan Note 20+’ın da UWB desteklediğini düşünmek yanlış olmaz.

İlgili haberler

>> Samsung Galaxy S21 Ultra Tüm Özellikleri: Ne Yok Ki!

>> Samsung Galaxy S21 İşlemcisi Exynos 2100 ‘ün detayları ortaya çıktı