Google Fitbit Firmasını Resmen Bünyesine Kattı!

Google Fitbit Anlaşmasını AB Onayladı
Google News Abone Ol

Google ve Fitbit arasındaki satın alım haberini 2019 yılında okumuştuk. Reabet kurullarının incelemelerinin tamamlamasının ardından sporcu ekipmanı firması resmen Google’ın bünyesine dahil oldu.

Google ve Fitbit arasındaki satın alım anlaşması uzun bir inceleme sürecinin sonunda resmileşti. Özellikle Avrupa Birliği tarafından yapılan tekelleşme önleyici araştırma bu resmiyetin uzamasına neden oldu ve onaylama geçtiğimiz ay gerçekleşti. Bu onayı güven altına almak adına Google, kurullarla yaz boyunca görüşmeler gerçekleştirdi ve FitBit’in topladığı dataları reklam amacıyla Android içinde ve üçüncü parti firmalarla paylaşmayacağının sözünü verdi.

Google’ın ürünler ve servisler eş başkanı Rick Osterloh, konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Bugün, Google’ın Fitbit’i alım işleminin tamamlandığını duyurmaktan mutluluk duyarım. Google’a katılan yetenekli ekiplerine samimi bir hoşgeldiğiniz demek istiyorum.” açıklamasında bulundu.

2019 Kasım Ayı’nda bu anlaşma ilk duyurulduğunda kullanıcılar bu kişisel data devinin spor ve vücut durumu datalarını da toplayacak olmasından büyük korku duymuştu. Neyse ki rekabet kurulları sayesinde bu endişeleri ortadan kaldıracak sözler verildi. Özellikle Avrupa Birliği, bu konularda verdiği acımasız cezalarla biliniyor.

Fitbit Google Satışı Hakkında Açıklama Yayınladı

Osterloh açıklamasının devamında, “Sizin mutluluğunuz, sağlığınız ve başarınız için yeni servisler ve cihazların geliştirilmesi için yakından çalışacağız. Gizlilik ve güvenliğiniz bu amaca ulaşmakta çok önemlidir. Sağlık bilgilerinizi korumayı ve verilerinizin kontrolünün sizde olacağının tahhüdünü veriyoruz.” dedi. Google Fitbit anlaşmasının önemini açıkladı. “Her zaman cihazlar için olan bir anlaşmaydı. Veriler için değil.” ifadelerini kullandı.

Açıklamanın devamında Fitbit CEO’su James Park’ın sözlerine de yer verildi. Park, “Kullanıcılarımızın güveni önceliğimiz olmayı sürdürecek. En ciddi veri, gizlilik ve güvenlik önlemlerini alacağız. Verilerinizin kontrolü sizde kalacak ve bunları neden topladığımız hakkında şeffaf olmayı sürdüreceğiz.” sözlerini kullandı.

Bu anlaşma hususunda tek bir pürüz bulunuyor. Çıkan haberlere göre, Avustralya mercileri henüz bu anlaşma konusunda kararını vermiş değil. Bu sebeple google 400 milyon dolarlık bir cezayla karşı karşıya kalabilir. Avustralya yasaları, satın alım hakkındaki kararını 25 Mart 2021’de verecek. Bu tarih, Google ile Fitbit arasındaki sözleşmenin zaman aşımına uğrama tarihinden daha önce. Bu anlaşmanın tamamlandığının Avustralya’nın kararından önce açıklanmasının en büyük sebebi muhtemelen Google’ın bu cezayı ödemeyi gözden çıkarmış olması.

Ya siz bu değerli verileri kullanmayacağı konusunda Google’a güveniyor musunuz? Arkasında Google’ın olduğu giyilebilir ürünler sizce riskli mi? Düşüncelerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın.

İlgili haberler

>> Google Haritalarındaki Gizli Rus Adası Hikayesi: Bu Ada Kimin?

>> Google 2020 arama trendleri açıklandı


CEVAP VER