Temiz Enerji İçin Akıllı Şebeke Şart: Elektrik Şebekeleri Akıllı Hale Gelecek

Temiz enerji için akıllı
Google News Abone Ol

Temiz enerji için akıllı şebeke şart gibi görünüyor. Özellikle son dönemlerde daha yeşil bir enerji üretimi için insanlar adeta seferber oldu. Peki gerçekten de böyle bir şey mümkün mü?

Akıllı elektrik şebekeleri sayesinde temiz enerji üretmek mümkün gibi görünüyor. Evlerin, araçların ve daha birçok donanımın temiz enerji ile depolanması aslında zor değil. Bunun için sadece bazı detaylara dikkat etmek gerekiyor. Bu detayların ilki hiç şüphesiz akıllı elektrik şebekeleridir.

Şimdilik ABD akıllı elektrik şebekeleri konusunda ciddi yatırımlar yapıyor. Evlere ve işyerlerine tek yönde elektrik göndermek için inşa edilen bu şebekelerin akıllı hale gelmesi mümkün. Mesela merkez elektrik şebekesinden gönderilen enerji binaya akıllı bir şekilde aktarılabilir. Aynı şekilde binadan yine elektrik santraline akıllı bir şekilde elektrik iletimi yapılabilir.

Temiz enerji için akıllı şebeke kullanmak neden bu kadar önemli?

Güneş enerjisi üretim sistemleri evlere yeterli miktarda elektrik verebiliyor. Ancak bu elektriğin bir bölümünün aynı şekilde elektrik santrallerine iletilmesi gerekiyor. Böylece hem santraller bu elektriği daha verimli bir şekilde kullanabilir hem de dağıtım yapılabilir. Ayrıca akıllı şebekeler sayesinde her bölümde farklı oranda elektrik kullanımı sağlanabilir.

Temiz enerji için akıllı

Hem enerji üretebilmek hem de bu enerjiyi koruyabilmek büyük öneme sahip. Eğer akıllı şebekeler ile enerji gönderilebilirse evdeki hiçbir enerji boşa gitmez. Böylece her donanım için farklı düzeyde bir elektrik imkanı sunulur. Ayrıca evlerde biriken elektrik enerjisi yine aynı şekilde şebekeleri ile uyumlu olarak geri gönderilir.

Pilot projeler daha şimdiden başladı

Birçok ülke yavaş yavaş petrol ve doğalgaz üzerinden elektrik üretimini sonlandırmaya çalışıyor. Ayrıca nükleer enerji santralleri kademe kademe kapatılıyor. Böylece tamamen temiz enerjiye geçmek mümkün hale geliyor. Güneş enerjisi sistemleri ile yine enerji elde etmek mümkün.

Önümüzdeki günlerde akıllı şebeke sistemlerini daha fazla görebiliriz. Böylece enerji tüketimi açısından çok daha yeşil bir dünya yaratmak mümkün. Peki siz akıllı şebekeler hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> Apple, Tesla Batarya Paketleriyle Kendi Enerji Depolama Tesisini Kuracak

>> Elektrikli Kepçeli Kamyonlar Yakında Yollara Çıkacak: Bir İlk Yaşanıyor


CEVAP VER