Samsung Exynos 2200 İşlemci, AMD Üretimi bir GPU Kullanabilir

Google News Abone Ol

Samsung yeni mobil işlemcisi Exynos 2200 ile çalışan bir dizüstü bilgisayar tanıttı. Ne var ki bu işlemcinin kullandığı grafik çipi hakkındaki soruların cevabı bir hayli ilginç.

Gelen bilgilere göre Samsung’un Galaxy Book dizüstü bilgisayarı ARM temelli Exynos 2200 işlemcisi ile gelecek. Bu işlemciyi taşıyan dizüstü bilgisayarın yılın ikinci yarısında ortaya çıkması tahmini var. Bununla birlikte, Samsung bu işlemciyi telefonlarda da kullanmayı planlıyor.

Sektör kaynakları Exynos 2200 ile ilgili bir başka önemli bilgiyi daha paylaştı. Buna göre bu işlemci ARM içinde yer alan ilk AMD RDNA mimarili GPU olacak. Bu işlemci Samsung’un 5nm teknolojisi ile üretiliyor olacak. Exynos 2100 de yine aynı üretim süreci ile karşımıza çıkmıştı.

Bu işlemci içinde bir tane Cortex-X1 süper çekirdeği yer alacak. Ona 3 tane Cortex-A78 büyük çip, dört tane de Cortex-A55 küçük çipleri eşlik edecek. Bu işlemcinin laptop versiyonu telefonlarda yer alana göre çok daha yüksek frekanslarla çalışacak. X1 çekirdeği ile birlikte işlemcinin oldukça iyi bir performans vermesi beklentisi mevcut.

 

Samsung yeni Exynos 2200 işlemcisi ile üretim verimini artırıyor

Kore merkezli kaynaklar bu işlemci hakkında birçok detayı paylaştı. Öğrenilene göre bu yeni nesil işlemci birçok performans geliştirmesi ile piyasada olacak. 5nm üretim süreci değişmese bile Samsung özellikle dizüstü bilgisayarlarda ciddi bir güç verimi de bekliyor. Yani bu işlemci hem telefon hem de bilgisayar tarafında önemli bir değişim anlamına gelecek.

Tüm sistemi içinde toplayan bir işlemci olan Exynos 2200 önceki nesle göre daha büyük bir boyutta olacak. Bununla birlikte işlemcinin üretim masrafının ve enerji tüketiminin de artması bekleniyor. Bu yüzden Samsung’un bu işlemciyi kullandığı telefonlarda ortaya çıkacak sonuçlar büyük merak konusu. Ne var ki, bu yonga daha iyi ısı dağıtımı ile dizüstü bilgisayarlarda çok daha yüksek performans vermesi bekleniyor. Pil boyutu ve alanın artması bu işlemcinin içinde yer aldığı cihaza göre oldukça farklı şekiller aldığını göreceğiz.

Bununla birlikte, bu yeni işlemci çok büyük bir performans atılımı anlamına da geliyor. Ortaya çıkan detaylar 2200’ün, Apple A14 ve Qualcomm 8cx’ten daha güçlü olduğunu gösteriyor. Ayrıca Exynos 2200, 2100 modeline göre işlem performansında %125 ve grafik performansında %250 artış sağlayacak beklentisi var. Bu sonuçlar gerçekten bu işlemcinin beklemeye değer olduğunu gösteriyor.

Diğer haberler:

>> Samsung katlanabilir modeli Galaxy Z Fold3 kamera ayrıntılarıyla sızdırıldı

>> Apple iPhone 13 serisi kamera çıkıntısı sızıntısı, kullanıcıları üzdü


CEVAP VER