Teradata 5’te 5 yaptı


Teradata, sunduğu kurumsal veri ambarı platformu ve büyük veri çözümleri ile dünyanın önde gelen dört farklı bağımsız araştırma şirketi tarafından hazırlanan beş ayrı raporda da lider olarak konumlandırılarak önemli bir başarıya imza attı.

Günümüzde büyük veri, teknoloji ve analitik alanlarında yeni seçenekleri de beraberinde getirirken, Teradata’nın sunduğu öncü çözümler, iş dünyasının en güvenilir kurumları tarafından “mükemmel” olarak nitelendirilmeye devam ediyor. Son olarak, Teradata’nın kurumsal analitik teknolojileri ve hizmetlerinde lider konumda bulunduğu, dünyanın önde gelen dört farklı araştırma şirketi tarafından da doğrulandı. Teradata böylece, 2013’ün son çeyreği ile 2014 yılının ilk çeyreğinde yayınlanan beş bağımsız analist raporunda da lider olarak önemli bir başarıya imza attı.

Teradata’nın son dönemde lider olarak konumlandırıldığı raporların ilki, 2013’ün son çeyreğinde araştırma şirketi The Information Difference’dan geldi. Raporda, Teradata’nın önemli rakipleri ile kıyaslandığında, güçlü müşteri referansları ile teknoloji inovasyonunda küresel lider konumunda olduğu belirtildi.

teradata 2

Aynı dönemde Forrester tarafından hazırlanan “The Forrester Wave: Kurumsal Veri Ambarı” raporunda ise Teradata’nın en kapsamlı ve ölçeklenebilir kurumsal veri ambarı platformunu sunduğuna dikkat çekildi. Raporda, şirketin güçlü işbirlikleri sayesinde pazardaki en geniş kurumsal veri ambarı setlerinden birine sahip olduğu da kaydedildi.

Teknoloji alanında dünyanın önde gelen analiz firmaları arasında yer alan İngiltere merkezli Ovum ise Teradata Aster Discovery Platformu’nu analitik veritabanı platformları arasında teknoloji ve uygulama kategorilerinde pazar lideri olarak tanımladı. “Ovum Karar Verme Matriksi: Analitik Veritabanı Seçimi 2013-14” başlıklı raporda, “Yüksek performanslı analitik ve dağıtım grubunda en yüksek skoru elde eden Teradata Aster Discovery Platformu’nun pazardaki en yenilikçi çözümlerden biri olduğuna inanıyoruz. Teradata farklı veri işleme motorlarının birleştirilmesine olan odağının yanı sıra analitiğin yönetimi, koordinasyonu ve doğru motora iletimi konularındaki başarısıyla da dikkat çekiyor” ifadeleri kullanıldı.

Gartner’da 15’nci kez lider 

2014’ün ilk çeyreğinde gelen raporlardan biri ise Gartner tarafından hazırlandı. Teradata, Gartner Veri Ambarı Veritabanı Yönetim Sistemleri Magic Quadrant’ında art arda onbeşinci kez lider olarak konumlandırıldı. İlişkisel olmayan veri yönetim sistemlerinin ilk kez değerlendirmeye alındığı Gartner raporunda büyük veri kullanımının yaygınlaştığına dikkat çekilerek, “Artık lider şirketler de oyunun içindeler. Genellikle sosyal ve makine verilerine odaklansalar da kendilerini belli bir kaynaktan elde edilen verilerle sınırlandırmıyorlar” denildi.

teradata 1

Teradata, yine yılın ilk çeyreğinde Forrester analistleri tarafından hazırlanan “The Forrester Wave: Büyük Veri Hadoop Çözümleri, Q1 2014” raporunda da lider olarak konumlandırıldı. Büyük verinin önemli bir teknoloji yatırımı olduğuna vurgu yapılan Forrester raporunda yer alan tedarikçilerin, bağımsız çalışan genel amaçlı Hadoop çözümü sunuyor olmaları belirleyici kriter olarak değerlendirildi. Raporda Teradata’nın büyük veri Hadoop çözümü ile ilgili olarak, “Teradata en iyi Hadoop çözümünü sunmayı hedefliyor. Kurumsal veri ambarındaki uzmanlığını Hortonworks işbirliği ile birleştiren Teradata, Hadoop çözümlerini cihaz olarak sunma konusunda son derece girişken hareket etti. Şirketin sunduğu Hadoop dağıtımı, Teradata’nın yönetim aracı ve SQL-H’in yanı sıra müşterilerin veri ambarından ve Hadoop’tan veri sorgulamalarını sağlayan birleşmiş bir SQL motoru da içeriyor” ifadelerine yer verildi.

UDA ve Discovery farkı

Teradata Unified Data Architecture (UDA – Bütünleşik Veri Mimarisi), şirketlerin çalıştıkları kurumlar ve müşteriler hakkında tek bir bakış açısı geliştirmelerini sağlayacak verinin toplanmasına ve yeniden kullanılmasına olanak tanıyor. UDA sayesinde şirketler, ham veri toplayarak bu veriyi neredeyse gerçek zamanlı olarak yüksek oranda uyumluluk ve daha iyi SLA elde edilmesini sağlayacak etkili bir iş zekâsı yaratabiliyorlar.

Çok çeşitli analitik özelliklere sahip 100’den fazla önceden yaratılmış fonksiyonu bulunan Teradata Integrated Discovery Platform, Hadoop sistemini güçlendiriyor ve daha kapsamlı bir bakış açısı sunarak ve müşteri deneyimlerini hiç olmadığı kadar hızlı işleyerek şirketlerin birçok işi bir arada yapmasına yardımcı oluyor. Böylece hem şirketlerin hem de IT kullanıcılarının da hayatı kolaylaşıyor.

Turkcell Superonline’ın Işık Hızı Deniz’de