Thodex Mağdurları Paralarını Alabilecek mi?

Thodex ‘in Kurucusu Faruk Fatih Özer, bir süredir kırmızı bültenle aranıyordu. Özer, yapılan başarılı bir operasyonun sonucunda, 30 Ağustos’ta Arnavutluk’un Vlora şehrinde yakalandı. Türkiye’ye iadesi için işlemleri devam eden Özer, haliyle şu an kripto para yatırımcılarının odak noktasında yer alıyor. Pek çok mağdur kişi, bu yeni gelişmenin ardından “Acaba paralarımızı geri alabilir miyiz?” düşüncesine sahip. Peki bundan sonraki dönemde neler yaşanabilir?

Faruk Fatih Özer, Thodex’in Kurucusu ve kaçak olduğu için kırmızı bültenle aranıyordu. Özer, nihayet Arnavutluk’ta yakalandı ve Türkiye’ye iade işlemleri başlatıldı. 356 milyon liralık vurgun gerçekleştiren Özer, bu vurgun neticesinde yaklaşık 2 bin kişiyi mağdur etmişti. “Yakalanma” haberinin gelmesi, mağdurların da yeniden umutlanmasını sağladı.

Thodex mağdurları, kaybettikleri paralarını geri istiyor

Uzmanlar, Özer’in elde ettiği paraların bulunamayacağı ihtimalinin es geçilmemesi gerektiğini belirtiyor. Eğer paralar, kişinin üzerinde ya da takip edilebilir bir hesap niteliğinde ise, mağdurların zararlarının karşılanması ihtimali var. Ama öte yandan, bu tip vurgunlarda paralar takibi pek de mümkün olmayan bir sistemle farklı noktalara aktarılabiliyor. Dolayısıyla şu an için net bir sonuç mevcut değil.

Thodex Mağdurları Paralarını Alabilecek mi?

Tabii bu durumda dava açılabilir

Thodex mağdurları, yaşanan son gelişmeler neticesinde, zarar tazmini için Faruk Fatih Özer’i ve Thodex’i mahkemeye verebilir, çeşitli davalar açabilirler. Yine de bu hamleler sonucunda “Paralar kesinlikle geri ödenir” diye bir durum söz konusu değil.

Öte yandan uzmanlar, kaybedilen paraların geri alınabilmesi için pek çok mağdurun farklı kişilere başvurduğunu ve bu başvurular esnasında yeni dolandırılma vakalarının da ortaya çıkabildiğini önemle hatırlatıyor. Yani kötü niyetli kişiler, mevcut durumunuzdan faydalanarak sizi daha da zor durumda bırakabilir. Dikkatli olmakta yarar var.

Thodex patronu Fatih Özer ‘in 40 bin yıla kadar hapsi isteniyor!

Medyascope sitesinde yer alan habere göre Fatih Özer dahil toplamda 21 sanık için 12 bin 164 yıldan 40 bin 564’er yıla kadar hapis istemi isteniyor.

Suçlamalar ise şöyle:

‘Suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve yönetme’, ‘bilişim sistemleri banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık’ ve ‘tacir veya şirket yöneticileri ile kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılığı ve suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama.’

Faruk Fatih Özer kimdir?

1994 Kocaeli doğumlu olan Faruk Fatih Özer, 1 Ekim 2017’de Thodex’i kurdu.

Wikipedia’daki tanımıyla Thodex, “Kripto paraların alım-satımına aracılık eden Türkiye’nin ilk global kriptopara borsasıdır.”

Thodex yatırımcılarından topladığı paralarla 20 Nisan’da kaçtığı anlaşılan Özer için hemen sonrasında Interpol ile arama kararı çıkarıldı ve geçtiğimiz günlerde de yakalandı.

İlgili Haberler

>> Oppo A57 Serisi Resmiyet Kazandı: Daha Ucuzu Yok!