TikTok’a Bir Darbe Daha! Bir Ülke Daha Kısıtlamalara Gidiyor!

TikTok davet linki

Popüler sosyal medya platformu TikTok, yasaklama kararlarıyla birlikte gündemde kalmayı sürdürüyor. Evet, platform için bir kötü haber daha geldi. Bu kez Birleşik Krallık’ta yeni bir karar alındı ve uygulamanın hükümet cihazlarında kullanımı yasaklandı. İşte detaylar.

TikTok, casusluk suçlamaları ve kullanıcı verilerinin gizlice toplanılması gibi konular sebebiyle zor günler geçiriyor. Önce Amerika, ardından da AB ülkeleri tarafından arka arkaya yaptırım haberleri geliyordu. Bu haberlere şimdi bir de Birleşik Krallık’taki gelişmeleri ekleyelim isterseniz.

PhoneArena’da yer verilen bilgilere göre Birleşik Krallık yönetimi, TikTok’un hükümet cihazlarında kullanılmasını yasakladı. Bundan böyle bu cihazlarda kullanım mümkün olmayacak. Kişilerin kendi cihazlarındaki özel kullanımlara yönelik bir yaptırım ise henüz yok.

TikTok'a Bir Darbe Daha! Bir Ülke Daha Kısıtlamalara Gidiyor!

İngiliz yetkililer, hassas hükümet bilgilerinin güvenliğinin ilk sırada geldiğini ve bu bağlamda TikTok uygulamasının hükümet cihazlarında kullanımının yasaklandığını ifade ediyor. Üstelik yasağın hemen devreye alındığı da bildiriliyor.

Sabah yaptığımız haberimizde, uygulamanın Amerika’da tamamen yasaklanma ihtimalinin olduğundan söz etmiştik. Joe Biden yönetimi, uygulamanın Çin bağlantısı olmayan farklı bir firmaya satılması gerektiğini düşünüyor. Aksi halde ABD genelinde yasaklama mümkün.

Şirket yetkilileri ise, hem ABD’li yetkililer hem de İngiliz yetkililerle konuyu görüşmek ve ikna edebilmek için hazırlık yapıyorlar. Bakalım bu işin sonu nereye varacak…

TikTok’un ABD’de yasaklanması Donald Trump döneminde de gündeme gelmişti

Platform, Amerika’da oldukça geniş bir kullanıcı kitlesine sahip. Veri sızıntısı ve casusluk gibi suçlamalar sonrasında, Donald Trump’ın Başkan olduğu dönemde de bu platformun yasaklanması gündeme gelmişti. O sıralar yetkililer, ABD vatandaşlarına ait bilgilerin Amerika’daki sunucularda kalması koşuluyla faaliyetlerin devamının mümkün olabileceğini ifade etmişti. Söylenenler ise, bu planların istenildiği gibi işlemediği yönünde. Dolayısıyla platformun artık gerçekten de “topun ağzında” olduğu düşünülüyor.

İlgili Haberler

>> En İyi Korku Oyunları: Bu Jenerasyonun En Korkunç 25 Oyunu!