TikTok Tamamen Yasaklanmanın Eşiğine Geldi: Artık Kullanılamayacak

TikTok tamamen yasaklanmanın

TikTok tamamen yasaklanmanın işine geldi. Hadi gelin konuyla ilgili merak edilen bütün detaylara birlikte bakalım.

En büyük sosyal medya uygulamaları içerisinde yer alan TikTok şu sıralar zor zamanlar geçiriyor. Özellikle ABD baskısı nedeniyle çok stresli olduğunu görüyoruz. Çin ile çok açık bir şekilde rekabet eden ABD TikTok gibi uygulamaları istemiyor.

Hatırlayacağınız üzere Huawei krizi patlak vermişti ve çok ciddi sorunlarla karşı karşıya kalmışlardı. Çin bu nedenle yeni önlemler aldı. Mesela ABD mallarına karşı bazı boykot uygulamaları oldu. Fakat bu pek başarılı olmadı. Şu an geldiğimiz noktaya baktığımızda ABD, çeşitli Çin merkezli uygulamaları bile engellemeye başladı.

TikTok tamamen yasaklanmanın dibinde

Sosyal medya devi TikTok ile ilgili ilginç bazı gelişmeler yaşandı. ABD hükümeti kendi çalışanlarının devlete ait cihazlara TikTok indirmesini engelledi. Böylece kısmi olarak sosyal medya devi engellenmiş oldu. Bu durum elbette daha çok Facebook gibi uygulamalara yarayacak.

TikTok tamamen yasaklanmanın

ABD sürekli olarak el yükseltip Çin merkezli uygulamalara karşı bazı yeni tedbirler alıyor. Bunu daha çok ulusal güvenlik tehdidi olarak ortaya sunuyor. Mesela TikTok tarafından verilerin Çin hükümeti ile paylaşıldığı iddia ediliyor. Bu durum endişelere yol açıyor. Özellikle hükümete ait olan cihazlarda Çin merkezli uygulamaların olması büyük tehlike yaratabiliyor.

Veri güvenliği endişesi hakim

Bilgilerin herhangi bir şekilde Çin’e aktarılması ciddi sorunlar yaratabilir. Bu durumun farkında olan ABD yeni önlemler alıyor. Bu önlemler arasında sosyal medya devlerini yasaklamak bile var. Yani ABD çoktan gözünü karartmış gibi görünüyor.

TikTok tamamen yasaklanmanın eşiğine iyice yaklaştı. Şimdilik ABD başkanı Joe Biden tarafından yasaklanma kararı alındı. Önümüzdeki aylarda bu yasaklar daha ileri bir seviyeye ulaşabilir. Mesela TikTok bütün ABD içerisinde kullanımı yasaklı bir sosyal medya platformu haline dönüşebilir. Konuyla ilgili gelişmeler geldikçe hızlı bir şekilde aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Huawei ICT Day etkinliğinde yenilikçi dijital dönüşüm ve ağ teknolojileri ele alındı

>> Microsoft ve YTÜ Yıldız Teknopark’tan Start-up’lara Tam Destek