TikTok ve PayPal’dan Rusya Kararı! Özellikle TikTok’u Askerler de Kullanıyordu

TikTok yeni yakında özelliği

Son günlerde TikTok ‘ta askeri temalı pek çok video yayınlanıyordu. TikTok, Ukrayna’ya saldırı gerçekleştirmesi sonrası Rusya için yeni bir karar aldı. Tabii karar alan başka firmalar da var.

TikTok, Rusya’nın Ukrayna’ya savaş açması ve Rusya’daki yeni “fake news” yani sahte haberlerle ilgili kanun doğrultusunda, bu ülkede platformdaki canlı yayın ve video içerik paylaşım hizmetlerini durdurduğunu duyurdu. Bu platformun herkes için yaratıcı içerikler hazırlamak ve eğlence sunmak olduğunu belirten yetkililer, ama her şeyin öncesinde hem TikTok çalışanları hem de kullanıcılarının “güvenliklerinin” geldiğini belirterek bu kararı aldıklarını söylüyor. Yetkililer, Rusya’nın kararları neticesinde, önümüzdeki günlerde yeni düzenlemelerin olabileceğini de belirtiyor. Şu an için platformun anlık mesajlaşma servisinde bir kısıtlama olmadığını da ekleyelim.

Son günlerde sosyal medyada paylaşılan pek çok TikTok videosunda, asgari içerikler de yer alıyordu. Pek çok asker, savaş alanından videoları popüler müzikler eşliğinde paylaşıma sokuyor ve bu esnada yanıltıcı, sahte görüntülerden oluşan içerikler sebebiyle ciddi dezenformasyonlar oluşturulabiliyordu.

Günümüzde sosyal medya, askerleri birliklerin birbirlerine psikolojik üstünlük kurma amacıyla da kullanılabiliyor.

TikTok ve PayPal'dan Rusya Kararı! Özellikle TikTok'u Askerler de Kullanıyordu

Rusya ile ilgili karar alan bir diğer kuruluş ise, dünyaca ünlü ödeme ve para transfer sistemi PayPal

PayPal, Rusya’nın Ukrayna’ya savaş açması sebebiyle ülkedeki faaliyetlerini durduran önemli markalardan bir tanesi oldu. Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanı Mykhailo Fedorov da bu durumu doğruladı ve konu hakkında PayPal’dan bir mektup aldıklarını belirterek, firmanın Ukrayna’ya destek verdiğini ekledi.

Reuters’a konuşan bir PayPal yetkilisi ise, Rusya’daki yasalar çerçevesinde, bir süre daha hizmet verileceğini ve para çekme işlemlerinin sağlanabileceğini belirtti. Muhtemelen kısa süre sonra bu hizmetler de sonlandırılacaktır. PayPal’ın Rusya’ya tekrar dönüp dönmeyeceği konusunda ise henüz bir açıklama yapılmış değil.

TikTok ve PayPal'dan Rusya Kararı! Özellikle TikTok'u Askerler de Kullanıyordu

Pek çok şirket, Rusya’yı terk ediyor. TikTok ve PayPal ne ilk ne de sonuncu…

Rusya’nın Ukrayna’ya girmesi, dünyada büyük yankı uyandırmaya devam ediyor. Bu savaşın bir süre önce sona ermesi ve barışın bir an evvel sağlanması amaçlanıyor. Bu sebeple de Rusya’ya şimdiye dek pek çok yaptırım uygulandı, pek çok firma da faaliyetlerini durdurma kararı aldı. Bu firmalar arasında çok önemli isimler var.

An itibarıyla Rusya’da Microsoft, Netflix, Apple ve Google gibi şirketler, Rusya’da faaliyetlerini durdurdu. Öte yandan ülkenin uluslararası para transfer sisteminden çıkarılması da gündemde.

İlgili Haberler:

>> WhatsApp, Telegram’ın Beğenilen Özelliğini ve Dahasını Getiriyor!