TikTok Yasağı Genişleyecek mi? Profesörler Bile Harekete Geçti!

TikTok yasağı Amerika’da genişliyor. Öte yandan pek çok öğrenci ve profesör, yasağa karşı protesto haklarını kullanmaya başladı. Kullanıcılar, uygulama yasaklamanın bir özgürlük ihlali olduğunu ve seçimin kullanıcılara bırakılması gerektiğini düşünüyor. İşte detaylar.

Çin menşeli kısa video ve eğlence uygulaması TikTok, son dönemde veri sızdırma ve bunun sonucunda gelen yasaklama haberleriyle gündemde. TikTok yasağı, Amerika’daki pek çok eyalette, devlet kurumları ve üniversitelerde uygulanıyor. Uygulama, devletin verdiği cihazlara indirilemiyor, kurumların Wi-Fi ağlarında da erişim sağlanamıyor. Peki bu durumdan öğrenciler memnun mu derseniz, görünüşe göre değiller.

TikTok Yasağı Genişleyecek mi? Profesörler Bile Harekete Geçti!

TikTok yasağı, Amerika’da öğrencileri ve profesörleri harekete geçirdi

Amerika’daki 25’den fazla eyalette, devlet kurumlarında ve üniversitelerde TikTok yasağı uygulanıyor. Bu, pek çok öğrenci ve profesör tarafından protesto edilen bir karar.

Örneğin Kate Biberdorf, 36 yaşında bir kimya profesörü ve bir TikTok kullanıcısı. TikTok’u, bilimi daha erişilebilir ve eğlenceli kılmak adına kullandığı bir eğitim aracı olarak tanımlıyor. Gelen yasak kararı sonrasında da “Haklarımızın elimizden alındığını hissettim.” diyor.

Kate Biberdorf’un TikTok’ta yaklaşık 195 bin takipçili bir hesabı var. Dolayısıyla yalnızca içerik tüketicisi değil, aynı zamanda üreticisi de. Belki de bu hesap üzerinden ek gelir de elde ediyordu…

Bir diğer örnek ise, 22 yaşındaki tiyatro öğrencisi Grace Featherston. Featherston, insanların TikTok kullanıp kullanmama konusundaki kararı kendilerinin vermesi gerektiğini belirtiyor. Eğer ortada risk var ise, insanların bunu bilerek hareket edebileceğini ve isterlerse de riskleri alabileceklerini düşünüyor.

Grace Featherston’ın da platformda 27 bin takipçisi var.

TikTok yasağı neden gündemde?

Çünkü yakın zamanda pek çok Amerikalı gazetecinin bilgilerinin izinsiz elde edildiği ortaya çıkmıştı. TikTok, kanunlara uygun hareket edildiğini ifade etse de, bazı şirket çalışanlarının usülsüz hareket ettiği ve bunun da fitili ateşlediği konuşuluyor.

Öte yandan AB ülkeleri de TikTok’a karşı harekete geçmiş durumda. AB, mevcut kurallara uyulmadığı takdirde parasal yaptırımlar dahil pek çok önlemin masada olduğunu bildiriyor.

Sizin anlayacağınız, TikTok yasağı önümüzdeki günlerde daha da genişleyebilir.

İlgili Haberler

>> Netflix Şifre Paylaşma İmkânı Sona Eriyor! İşte Verilen Tarih