TikTok Yasaklanacak mı?

TikTok 2 veri

Son yılların en popüler uygulamalarından TikTok‘un başı dertte. Bir süre önce gelen bilgilerde, platformun Amerika’da bazı gazetecilerle ilgili casusluk yaptığı ortaya çıkmıştı. Bu da ciddi cezalar anlamını taşıyor. Görünüşe göre gizlice takip edilenler sadece gazeteciler değilmiş. En azından söylenenler bu yönde. TikTok yasaklanabilir.

Çin menşeli TikTok, kullanıcılarına kısa videolar çekme imkânı sunan bir platform. Dahası, bu platform için özel içerikler hazırlayarak ciddi paralar da kazanılabiliyor. TikTok’un dünya çapında şimdiye dek 2 milyardan fazla kez indirilen nadir mobil uygulamalardan bir tanesi de olduğunu belirtelim. Ama öte yandan TikTok, son dönemde casusluk konusuyla gündemde ve ciddi yaptırımlar yolda.

TikTok Yasaklanacak mı?

TikTok yasaklanabilir!

Haziran 2022’de BuzzFeed News’ta yayınlanan bir haberde, platformun kamuya açık olmayan kullanıcı bilgilerine eriştiği bildirilmişti. Bu, haliyle yapılmaması gereken bir hamle. Bildiğiniz gibi Amerika, son yıllarda pek çok Çin menşeli şirketi “Casusluk” tehlikesini düşünerek yaptırım listesine alıyor. En bilinen örneklerden biri de Huawei. Firma, hem yazılımsal hem de donanımsal tarafta ambargo altında. Telefonlarında resmi olarak Google hizmetlerine ve 5G bağlantı teknolojilerine izin verilmiyor.

Son gelişmeler ışığında, şimdi de odak noktasına bir anda TikTok gelmiş oldu.

PhoneArena’da yer verilen bilgilere göre Amerika hükümeti, uygulamaya karşı ciddi adımlar atmaya hazırlanıyor ve bu sürece Avrupa Birliği üyesi ülkeler de dahil oluyor.

Uygulamanın kısa süre önce ABD eyaletlerinden Kansas’da, devlet cihazlarında kullanımının yasaklanıldığını da bildirelim.

TikTok yasaklanma tehlikesiyle karşı karşıya

Avrupa Birliği İç Market ve Tüketici Koruma Komisyonu Üyesi Thierry Breton, yakın zamanda TikTok CEO’su Shou Zi ile bir görüntülü görüşme gerçekleştirdi ve burada bilgi alışverişinde bulunuldu.

Breton, milyonlarca gencin bu uygulamayı kullandığını ve dolayısıyla platformun da AB kriterleri doğrultusunda hareket etmesi gerektiğini belirtiyor. Bu bağlamda, TikTok’un 1 Eylül’e kadar AB yasalarına uygun hareket etmesi şart. Aksi durumda, yıllık gelirinin %6’lık dilimini ceza olarak ödemesi gündemde. Hatta günün sonunda tamamen yasaklama bile gündeme gelebilir.

Peki siz, TikTok kullanıyor musunuz?

İlgili Haberler

>> Samsung Galaxy S23 Ultra İle Ay Fotoğrafı Çekilebilir mi?