TikTok Yeni Gizlilik Politikası İle Tüm Verileri Toplayabilecek: Çin Bilgilerinizi İstiyor

TikTok yeni gizlilik politikası

Dünyanın en büyük uygulamalarından bir tanesi olan TikTok yeni gizlilik politikası ile çok tepki çekecek gibi görünüyor. Özellikle de Çin tehlikesi kafalarda soru işareti yaratıyor.

.

Sosyal medya platformları genellikle kullanıcı verilerini kullanıyor. Bu veriler ile birlikte reklam ve bazı genel stratejiler belirleniyor. ByteDance’in kullanıcıların biyometrik verilerini toplanması ciddi bir tepki oluşturmaya başladı. Ortaya çıkan yeni detaylar ABD’yi kızdıracak gibi görünüyor.

TikTok tarafından yapılan açıklamaya göre Ses ve Görüntü Bilgileri otomatik olarak sistem sunucularında toplanacak. Uygulamanın bunu yapma tarzı ise biraz farklı. Normal şartlarda uygulamalar veri alacaksa bunu mutlaka kullanıcıya sorar. Ancak TikTok kimseye bu konuda bir şey sormayacak.

TikTok yeni gizlilik politikası tepki toplayabilir

Uygulama tarafından ortaya atılan bu yeni sistem büyük tepki toplamaya devam ediyor. Peki neden böyle bir şeye ihtiyaç duyuluyor. Yapılan açıklamada, “Özel video efektleri, içerik yönetimi, kullanıcıların demografik bilgileri, reklam önerileri ve kişisel olmayan doğrulama bilgileri” için bilgilerin alındığı söylendi.

TikTok yeni gizlilik politikası

Yeni uygulama ile birlikte gizlilik çok daha tehlikeli hale gelecek. Özellikle de verilerin sorulmadan toplanması işin korkunç boyutu. Ayrıca bu uygulama şu an için sadece ABD de geçerli olacak. TikTok, “Şu anda bu bilgilerin tamamını ABD yasalarına uygun bir biçimde toplamaktayız. Yasalar gerektirdiğinde bu bilgileri toplamak için kullanıcılardan gerekli izinleri de alacağız.” ifadelerine yer verildi.

Veriler Çin ile paylaşılabilir

Her ne kadar son derece masum görünse bile yine de bu veriler Çin ile paylaşılabilir. Böyle bir durumda ABD için ciddi güvenlik tehditleri oluşabilir. Çin’de neredeyse hiçbir marka tamamen bağımsız değil. Alibaba kurucusu Jack Ma, devlet bankalarını eleştirdiği için ağır bir tepki aldı ve ortadan kayboldu.

Dünyanın en baskıcı ülkesi olarak bilinen Çin, TikTok üzerinden verileri ele geçirebilir. Bu büyük bir kriz anlamına geliyor. Henüz ABD konuyla alakalı açıklama yapmadı. Peki sizce de TikTok tarafından veri ihlalleri yapılıyor mu?

İlgili Haberler:

>> TikTok Kuruluş Hikayesine Çok Şaşıracaksınız: Sosyal Medya Devi Nasıl Kuruldu

>> ABD Çinli Şirketlere Yatırımı Yasakladı: Vaziyet Alın Buralar Fena Karışacak

. . . .