TikTok Veri Paylaşma İddiaları Ortalığı Fena Karıştırdı

TikTok yeni yakında özelliği

TikTok veri paylaşma iddiaları çok büyük tartışmaların ortaya çıkmasına neden oldu. Özellikle son dönemlerde TikTok yakın gözlem altındaydı.

Sosyal medya platformları her geçen gün daha fazla veriyi kendi bünyesinde topluyor. Bu her ne kadar olumlu bir gelişme gibi görünse bile aslında büyük bir tehlike yaratıyor. TikTok ve Facebook gibi şirketler bu tehlikenin en fazla çoğaldığı platformlar içerisinde yer alıyor.

Dünyanın en büyük sosyal medya siteleri içerisinde yer alan TikTok bugünlerde veri paylaşımı ile ilgili çok büyük skandallara neden oluyor. Açıkçası bunu henüz tam olarak skandal olarak tarif etmek doğru olmasa bile yine de ABD ciddi endişeler taşıyor. ABD senatosu TikTok ile ilgili bazı detaylara ulaştı.

TikTok veri paylaşma iddiaları

Milyarlarca kişi tarafından kullanılan TikTok ile ilgili bazı ilginç ayrıntılar ortaya çıktı. ABD’deki kullanıcı verilerini Çin ile paylaşma yetkisinin olduğu görüldü. Çin’deki ByteDance çalışanları ABD’li kullanıcılara ait olan verilere kolaylıkla erişebiliyor. TikTok kendisi bunu itiraf etti.

TikTok veri paylaşma

Yaptığı açıklamaların hemen ardından ünlü sosyal medya platformu bazı detayları değiştirmek zorunda kaldı. ABD’deki güvenlik ekibinin kontrolünden geçilmediği sürece kullanıcı verilerine erişimin imkansız olduğu söylendi. Yani verilere erişmek için mutlaka onay almak gerekiyor.

TikTok yoğun bir baskı altında

Dünyanın en büyük sosyal medya platformu olarak görülen TikTok çok yoğun bir baskı altında kalıyor. App Store ve Play Store gibi platformlardan kaldırılması için çok yoğun bir talep var. Tüm dünyada kullanılabilir durumda olan TikTok veri krizi yaratma potansiyeline sahip. TikTok veri paylaşma iddiaları endişeleri artırdı.

ABD uzun bir süredir kullanıcı verilerinin tehlikede olduğunu söylüyordu. Böylece bu konuda haklı olduğu bir kere daha görülmüş oldu. Ancak TikTok kesinlikle bu verilerin ABD izni olmadan erişilemez olduğunu belirtti. Önümüzdeki aylarda ABD sosyal medya devinden daha başka taleplerde bulunabilir. Konuyla ilgili gelişmeler geldikçe hızlı bir şekilde aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> 10 Yaşındaki Çocuk, iPhone ve TikTok İle Babasını Batırıyordu

>> TikTok Mola Ver Özelliği İle Geliyor: Instagram’dan Kopyaladı