TikTok’un Sakladığı Büyük Sır: Bakın Şirket Neyi Gizlemiş!

TikTok’un Sakladığı Büyük Sır: Bakın Şirket Neyi Gizlemiş!

Google News Abone Ol

Kullanıcıların tamamından TikTok’un sakladığı büyük sır ortaya çıktı. Bazıları için skandal boyutunda sayılabilecek bu durum, kimileri için pek önemli görülmeyebilir. Fakat gerçek şu ki TikTok bugüne kadar videolar konusunda çok büyük bir gerçeği saklamış. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan platform ile ilgili merak ettiğiniz detaylara bir göz atalım.

İnsanların o anki ruh hallerini ve yaptığı her şeyi paylaşmalarını sağlayan sosyal medya platformları göründüğü kadar masum mu? Son gelen haberlere göre buna evet demek pek mümkün değil. Sosyal medya analistleri tarafından yapılan çalışmalara göre, TikTok gibi platformlar kullanıcıların verilerini devasa sunucularda saklıyor. Şu anda birçok kişi “bunu zaten biliyoruz” diyebilir. Fakat asıl bomba bu sosyal medya platformunun verileri nasıl kullandığı.

TikTok’un sakladığı büyük sır açığa çıktı

Facebook ile aynı indirilme sayısına ulaşmak üzere olan TikTok çok hızlı bir şekilde büyüyor. Özellikle de Çin’de ciddi bir kullanıcıya sahip olan ve ABD’de de bile kullanıcı sayısını arttıran bu platform, her yere sızıyor. Bu nedenle ellerinde çok büyük bir veri deposu olduğunu söylemek mümkün. Şirket bu veri deposunu sizlere video ve çeşitli içerikler sunmak için kullanıyor.

TikTok'un sakladığı büyük sır

TikTok uygulamasında mutlaka karşınıza önerilen videolar çıkar. Buradaki videolar sizin daha önceden yapmış olduğunuz yorumlar ve beğenilere göre sıralanır. Yani platformunun sizi izlemeden video önerilerinde bulunduğunu düşünmeyin. Yaptığınız en ufak bir beğeni veya uygulama hatta kontrol ettiğiniz içerik bile TikTok’un sakladığı büyük sır içerisinde kayboluyor. Yani size ait veriler büyük sunuculara aktarılıyor. Böylece içerik gösteriminde daha geniş bir kontrol sağlanıyor. Firma yakında bunu reklamlar için kullanabilir.

ABD tarafından sürekli olarak TikTok ile ilgili ortaya atılan iddia, görüldüğü kadarıyla doğru. ABD askerlerinin bile kullandığı bu uygulama, kısa bir süre önce kritik alanlarda yasaklanmıştı. Fakat buna rağmen bu tür yerlerde bile kullanıcı sayısı bir hayli fazla. TikTok’un sakladığı büyük sır daha şimdiden başına bela olmaya başladı. Birçok ülke veri depolamasını durdurmasını istiyor. Peki sizce gerçekten de TikTok, kullanıcılarını izliyor mu?

İlgili Haberler:

>> İnsan Mikrobiyotası İçin “Nuh’un Gemisi” İnşa Ediliyor

> Araştırmacılar Vahşi Hayvan Pazarları İçinde Farklı Koronavirüs Türleri Keşfetti

 


CEVAP VER