Android Kullananlara Kötü Haber! Virüslü Android Uygulamaları Tespit Edildi

Android kullanıcıları tehlike altında

Virüslü Android uygulamaları tespit edilerek tek tek kaldırıldı! Google’ın yaptığı açıklamaya göre bazı uygulamalar birçok kullanıcıyı tehlikeye sokuyor. 

Virüslü Android uygulamaları son zamanlarda sıkça gündeme geliyor. Son olarak Google tarafından yapılan bir açıklamaya göre kimi Android uygulamaları adeta bir salgın gibi virüs saçıyor. Bu uygulamaların akıllı telefonlarınızdaki bilgileri ele geçirerek karşı tarafa aktardığı belirlendi. Kullanıcılar ise endişe duyuyor!

Google başta olmak üzere Apple da dahil teknoloji şirketleri gizlilik konusunda büyük hassasiyet gösteriyor. Ancak Android sistemi ile desteklenen kimi uygulamalar virüs saçmaya devam ediyor. Neredeyse her gün virüs saçan bu uygulamalara yenileri eklenmekte. Google’ın yaptığı açıklamada Play Store’da bulunan uygulamalardan bazılarının virüs barındırdığı ve gizliliği ihlal ettiği bildirildi. Söz konusu uygulamalar kullanıcıların neredeyse tüm bilgilerine ulaşarak bunları karşı tarafa aktarıyor.

Virüslü Android uygulamalarının büyük çoğunluğu filtre temalı

Virüslü Android uygulamalarını tek tek tespit ettiklerini ve kaldırdıklarını belirten Google, bu uygulamaların bir kısmının yer aldığı bir listeyi de yayımladı. Play Store’da yer alan 38 uygulamanın virüs saçtığı tespit edildi. Söz konusu uygulamaların büyük çoğunluğu ise özellikle kadınların sıkça kullandığı güzellik ve filtre temalı uygulamalar olarak dikkat çekiyor.

Google, virüslü Android uygulamalarının tespit edilir edilmez hızlı bir şekilde kaldırıldığını açıkladı. Ancak birçok kullanıcı bu uygulamaları indirmişti bile. Uygulamaları indirdiğiniz andan itibaren virüs cihazınızı ele geçirerek, neredeyse tüm bilgilerinize ulaşabiliyor. Virüsün etkisiyle akıllı telefonunuz, sizin iradeniz dışında İnternet sitelerine giriyor veya yeni tarayıcılarda işlem yapıyor. Virüslü uygulamaların en tehlikeli boyutu ise kendini ana sayfada gizleyerek kaldırmanızı engellemesi.

Google, virüslü Android uygulamalarının kaldırıldığını açıkladı. Virüs saçan o uygulamalarından bazıları;

Gaty Beauty Camera
Pand Selife Beauty Camera
Catoon Photo Editor & Selfie Beauty Camera
Benbu Selife Beauty Camera
Pinut Selife Beauty Camera & Photo Editor
Mood Photo Editor & Selife Beauty Camera
Rose Photo Editor & Selfie Beauty Camera
Selife Beauty Camera & Photo Editor
Fog Selife Beauty Camera
First Selife Beauty Camera & Photo Editor

Virüslü Android uygulamları devamı,

Vanu Selife Beauty Camera
Sun Pro Beauty Camera
Yoroko Camera
Solu Camera
Lite Beauty Camera
Beauty Collage Lite
Beauty & Filters Camera
Photo Collage & Beauty Camera
Beauty Camera Selfie Filter

>> Android Cihazlarına Ücretsiz Virüs Taraması

>> Google Play Store Zararlı Yazılımlar Kaldırılıyor