Tim Cook, Facebook iş modelini kınıyor

Apple'ın kilit ismi kripto

Tim Cook, katıldığı bir konferansta isim vermeden Facebook’un iş modeline yönelik eleştireler getirdi. Facebook’un kişisel verileri toplama ve işleme prensibine dayanan modelinin şiddete ve kutuplaşmaya sebep olduğunu söyledi. İşte detaylar.

Dün AB veri koruma konferansı CPDP’de konuşan Tim Cook, açılış konuşmasını “Kullanıcı seçimini güçlendirmenin ve reklamcılığa kullanıcı güvenini artırmanın bir yolu” başlıklı konuşmasıyla verdi. Cook, Apple’ın teknoloji endüstrisindeki gizlilik ve güvenlik konusundaki endişelerini, ileriye dönük değişim için gördüğü umudu, gizliliği korumak için ne yaptığını sordu. Facebook’un iş modeliyle ilgili derin endişelerini ve sonuçlarını ve çok daha fazlasını ele aldı.

Cook, teknoloji endüstrisinde gizlilik ve güvenlik söz konusu olduğunda Apple’ın gördüğü çeşitli ilgili sorunlara açıkladı. Çoğu durumda, insanların artık müşteri olmadıklarını, işletmelerin reklam verenlere sattıkları ürün olduğunu yineledi.

Facebook, WhatsApp ve Instagram’dan aldığı kişisel verileri algoritma yardımıyla kullanıyor. Bu yüzden hem kullanıcılar hem de büyük şirketler tarafından eleştiriliyor. Hatta WhatsApp’ın son olarak kişisel veriler için izin istemesi kullanıcıların uygulamayı terk etmesine yol açmıştı.

Tim Cook ve Mark Zuckerberg arasındaki tartışma

Tim Cook

Tim Cook,”Daha önce de söylediğim gibi, hayatımızdaki her şeyin toplanıp satılabileceğini ‘normal’ olarak kabul edersek, o zaman veriden çok daha fazlasını kaybetmiş oluruz. İnsan olma özgürlüğünü kaybederiz.” açıklamasında bulundu.

Mark Zuckerberg ise ”Apple, uygulamalarımızın ve diğer uygulamaların çalışma şekline müdahale etmek için hakim platform konumlarını kullanmak için her türlü teşvike sahiptir ve bunu düzenli olarak kendi uygulamalarını tercih etmek için yaparlar. Bu, dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca işletmenin büyümesini etkiliyor, buna yaklaşan iOS 14 değişiklikleri de dahil olmak üzere, birçok küçük işletme artık müşterilerine hedefli reklamlarla ulaşamayacak. ”

Facebook ve Apple arasında 6 yıla aşkın bir süredir sürtüşme içinde. Aslında her şey, 2014 yılında Apple CEO’su Tim Cook’un Facebook’u veri gizliliği konusunda eleştirmesiyle başlamıştı. Geçen yıllara rağmen çeşitli sebeplerden dolayı anlaşmazlık yaşayan iki teknoloji devi, son dönemde tartışmaya girdiler. Facebook, tekelcilik ve adil rekabet konularıyla ilgili hatta Apple‘a dava açmaya hazırlıklarına başladı.

>>OPPO, 5G destekli yeni akıllı telefonu A55’i tanıttı