TOGG çıktığında almayı düşünür müsünüz? Bakın Katılımcılar Ne Söyledi?

TOGG çıktığında almayı düşünür müsünüz? Bakın Katılımcılar Ne Söyledi?


Türkiye’nin yerli otomobili TOGG dünya devleriyle kapışmak için gün sayıyor. Peki TOGG çıktığında Türkiye’de rağbet görecek mi? İşte sizlere Twitter hesabım üzerinden yaptığım araştırma sonuçları.

Yerli otomobilimiz ile ilgili şimdiye kadar birçok kişi görüşünü açıkladı. Seveni de oldu sevmeyeni de. Fakat Türkiye’nin otomobili son dönemin en büyük değerlerinden biri olarak piyasaya çıkmak için gün sayıyor. Ben de bu yeni aracın halkımız tarafından nasıl göründüğünü bir nebze de olsun anlamak için Twitter üzerinden mini bir anket gerçekleştirdim. Aşağıda resmini göreceğiniz anketimi 6326 kişi gördü ve 155 kişi oy verdi. Bu kişilerin yüzde altmışı TOGG çıktığında almayı düşündüğünü yüzde kırkı ise almayı düşünmediğini beyan etti. TOGG twitter anket

TOGG Türkiye’nin Yapması Gereken Bir Şey

Anket sonucu da gösteriyor ki yerli arabamız büyük bir kesim tarafından beğenilmiş ve gelişmeleri takip ediyorlar. Bunun çok sevindirici olduğunu söylemeyelim. Çünkü ben ismini, tasarımını  ve yol haritasını beğendim ve sonuna kadar destekliyorum. İlk çıktığı zaman belki bütçem nedeniyle bu aracı alamayabilirim fakat ilerleyen günlerde bir ikinci el TOGG neden olmasın diyenlerdenim.

Pandemi sebebiyle temel atma töreni yaklaşık 1 ay geciken yerli otomobil fabrikamızın 2021 yılında bitirilerek 2020 yılında ilk araç üretiminin başlaması hedefleniyor. Tarihlerin tutturulacağına kesin gözüyle bakıyorum. Çünkü pandeminin ilk günlerinde her şey durmasına rağmen çalışmalar devam etti.

Haziran ayında ilk kazma vuruldu ve inşaat başladı. Özel ve kamu ortaklığı ile gerçekleştirilecek olan TOGG üretim tesisi için ön görülen yatırım 22 milyar TL olarak belirlenmiş durumda. Üretim tesisimizin yıllık araç üretim kapasitesi olarak 175 bin ön görülmüş durumda. Bu rakam yıllar ilerledikçe artırılacak. Üretim tesisin yanında yedek parça ve yazılımsal uygulamalar ile birlikte çalışan sayısının toplamda 20 bin civarında olacağı tahmin ediliyor. Bir anlamda 20 bin kişiye de istihdam sağlanarak yatırımın meyveleri toplanacak.

27 Aralık 2019’da Türkiye’ye tanıtılan ve dünya vitrinine çıkan TOGG tüm hızıyla yoluna devam ediyor.  1 milyon 200 bin metrekarelik alan üzerine kurulacak tesisin 230 bin metre kare kapalı alanı olacak. 2030 yılına kadar 1 milyon adet TOGG’un üretim hattından indirilmesi hedefleniyor.

İlgili Haberler

>> Yerli otomobil TOGG Gemlik İnşaatı Başladı! İşte inşaatın detayları!

>> Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank’dan Yerli Otomobil TOGG Hakkında Yeni Açıklamalar


CEVAP VER