Toyota Tavan Asistanı İle Tanışın: Her İşi Yapabiliyor!

Toyota tavan asistanı

Toyota tavan asistanı insanların günlük hayatlarını kolaylıkla devam ettirebileceği şekilde geliştirildi. Bu robot ev işlerinin tamamını yapabiliyor.  Hadi gelin detaylara hep birlikte bakalım.

Ceiling-Assistant (Tavan Asistanı) olarak da adlandırılan, Toyota tavan asistanı robotu bugün tanıtıldı. Tanıtımı sırasında herkese, yaşlı Dünyaya yardımcı olacak ifadesine yer verildi. Bulaşıkları yıkamak da dahil olmak üzere neredeyse herşeyi yapabilen bu robot, özellikle yaşlı insanların işini son derece kolaylaştıracak. Bu sayede yaşlılık problemleri olarak adlandırılan bir çok sorun giderilecek.

Toyota tavan asistanı yapay zeka destekli olacak

Toyota’nın Toyota Araştırma Enstitüsü’ndeki robotik departmanı tarafında geliştirilen bu yeni cihaz, oldukça ilginç bir görüntüye sahip. Tavanda asılı duran el şekline sahip olan cihazın, ilerde çok yüksek seviyelere çıkacak yaşlı nüfus için tasarlandığı ifade edildi. Toyota şirketini asıl harekete geçiren konu ise Birleşmiş Milletler raporları oldu. Bu raporlar yaşlı nüfus hakkında net oranlar veriyor.

Toyota tavan asistanı

Birleşmiş Milletler tarafından yayınlanan raporlarda, sadece 30 yıl içerisinde yaşlı insan sayısının şimdikinden en az iki kat fazla olacağı söylendi. Bu durum aynı zamanda yaşlılara yönelik hizmetlerin sayısında da belirgin artışa neden olacak. Toyota tavan asistanı işte tam olarak böyle birşey gerçekleştiğinde devreye girecek. Yaşlı insanların ev asistanı gibi davranacak ve onların tüm işlerini yapabilecek. Toyota her ne kadar otomotiv firması olarak bilinse de bu tür çalışmalara ağırlık veriyor.

Geliştirilen tavan asistanının aynı zamanda yapay zekadan yararlanacağı da özellikle belirtildi. Bu sayede insan gibi davranabilen bir robotik asistan olacak. Toyota tavan asistanı yukarıda asılı olacağı için yer kaplamayacak. Böylece evde, devasa bir çelik yığını yer almayacak. 

Hem yapay zekaya sahip olması hem de böylesine az yer kaplaması onu birkaç adım öne geçirecektir. Bu asistanın sanal gerçeklik yardımıyla eğitileceğini de belirtelim. Bu durumda hemen uygulamaya alınabilecek. Robotlar çoğu kez ilk olarak uzun bir uygulama deneme sürecine alınıyor. Sizce bu tür robotlar, yaşlıların problemini bitirebilecek mi? Ya da sizler yaşlandığınızda böyle bir robot alır mısınız?

İlgili Haberler:

>> Robot Süpürge Anker Eufy RoboVac 11S ‘in performansı nasıl? Test Ettik!

>> Sağlık Pazarlamacıları Rahat Durmuyor! Milyarlarca Robotik Arama Yapıldı


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here