TSMC 3nm Plus süreci için kolları sıvadı

TSMC 3nm Plus süreci için kolları sıvadı

TSMC 3nm Plus
Google News Abone Ol

Yonga seti üreticisi TSMC 3nm Plus süreci için hazırlıklarına başladı. Peki, bu teknoloji harikası yongalar ile ne zaman tanışacağız? 

Bildiğiniz gibi, TSMC dünyanın en gelişmiş yonga üreticisidir. Bununla birlikte, Samsung ile neredeyse Tayvanlı şirketle eşit olan güçlü bir rekabetle karşı karşıya. TSMC, bu yılın ilk çeyreğinde 5nm sürecini başarıyla seri olarak üretti. Bir sonraki odak noktası, daha gelişmiş 3nm süreci olacak. Şirketin araştırma ve geliştirme çalışmaları programa göre ilerliyor. Raporlara göre, 7nm işleminde olduğu gibi, 3nm işleminin de ikinci bir nesli olacak. Şirket, ikinci nesil TSMC 3nm Plus üzerinde çalışmalarına şimdiden başlamış durumda.

TSMC 3nm Plus teknik özellikleri nasıl olacak?

Son raporlar, TSMC 3n Plus sürecinin 2023’te resmiyet kazanacağını gösteriyor. Ancak, ilk yarıda mı yoksa ikinci yarıda mı olacağı konusunda bir bilgi yok. Müşteriler açısından Apple, 3nm Plus sürecini kullanan ilk müşteri olacak. Apple’ın 2023 iPhone’unun (muhtemelen iPhone 15) Bionic A17 SoC’yi kullanacağına dair spekülasyonlar var. Bu çip, TSMC’nin ikinci nesil 3nm üretim sürecini kullanacak. Elbette bunlar sadece projeksiyon. İlerleyen günlerde bu tahminler değişebilir.

TSMC 3nm Plus

Son üç çeyrekte, TSMC oldukça iyi durumda. TSMC CEO’su Wei Zhejia, 3nm süreci hakkında düzenli olarak bilgi paylaşıyor. Ona göre her şey sorunsuz ilerliyor. 2021’de risk deneme üretimine, 2022’nin ikinci yarısında da seri üretime girmeyi planlıyor.

Seri üretim için zaman aralığı açısından, 3nm Plus süreci 2023’te gelecek. TSMC’nin 7nm süreci Nisan 2018’de seri üretildi ve ikinci nesil ertesi yıl tanıtıldı. 5nm üretim sürecindeki işlemciler bu yılın ilk çeyreğinde seri üretime başlandı. TSMC’nin programına göre, ikinci nesil 5nm+ ise önümüzdeki yıl seri üretime başlayacak. Resmi lansman, ilk seri üretiminden bir yıl sonra olacak.

TSMC’nin ikinci nesil 3nm işleminin ayrıntıları hala belirsiz. Ancak yoğunluk, enerji tüketimi ve performansta bir tür artış bekliyoruz. Transistörlerin sayısı da birinci nesle göre kesinlikle artacaktır.

İlgili Haberler

>> Samsung Galaxy A72 render görüntüleri ortaya çıktı!

>> Samsung Kutusu Boş Gelecek: Akıllı Telefon Almak İstiyorsanız Bir Daha Düşünün


CEVAP VER