Tüketici Hakem Heyetleri En Çok Telefon Sorunlarını Çözdü!

Tüketici Hakem Heyetleri En Çok Telefon Sorunlarını Çözdü!

Tüketici hakem heyetleri
Google News Abone Ol

Tüketici Hakem Heyetleri almış olduğumuz ürün ve hizmetlerle ilgili birçok sorunumuzu mahkemelerle uğaşmadan çözmemizi sağlayan kurumlar. 2020 yılında birçok sorunu çözen kurumlarla ilgili istatistikleri Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan açıkladı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Twitter’da paylaştığı görsel ile tüketici hakem heyetleri hakkında 2020 yılına ait önemli istatistiki bilgileri paylaştı. Verilen istatistiklere göre, 2020 yılında bu kurumlar yaklaşık 861 milyon lira değerinde uyuşmazlığı çözdü. 594 bin 270 başvuru’nun yüzde 87,8’i geçtiğimiz sene karara bağlanarak tüketici ve şirketler arasındaki sorunlar karara bağlandı.

Bakan Pekcan’ın Ticaret Bakanlığı sitesinde yayınlanan demecinde tüketici hakem heyetlerinin amacının tüketici ile satıcı veya sağlayıcılar arasındaki anlaşmazlıkların adil, hızlı, basit ve mümkün olan en az masrafla çözümlenmesini amaçlayan erişilebilir yargı dışı bir karar mercisi olduğu sözleri yer aldı.

Bakan Pekcan’ın açıklamalarının devamında heyeterin değerlendirmeye aldığı 594 bin 270 başvurunun 521 bin 553‘ünü karara bağladığı ve 860 milyon 778 bin 208 lira değerindeki bu anlaşmazlıkların yüzde 59‘unun ise tüketici lehine sonuçlandığı bilgisi paylaşıldı.

Tüketici Hakem Heyetleri Mahkemelerin Yükünü Azalttı

1995 yılında kurulan tüketici hakem heyetleri toplamda 15 milyon civarı başvuruyu karara bağladı ve yargıya büyük yarar sağladı. 2020 yılında anlaşmazlıkların yüzde 96,11‘inin mahkemeye taşınmadan sonuçlandığı kaydedildi. Bakan Pekcan, yargıya sadece yüzde 3,89‘luk bir kısmın yansıdığını ve bunların yüzde 45,2 oranının heyet kararlarıyla paralel olarak onandığını belirtti. Yargı kararları da eklenince heyetler tarafından karara bağlanan sorunların oranı yüzde 98 oldu.

Kovid-19 salgını sürecinde başvuruların önemli bir kısmının alınan önlemler çerçevesinde e-Devlet’e taşındığı belirtildi. Dijital başvuru sayısının 2019’daki 137 bin 731’den 229 bin 597’ye yükseldiği açıklandı. Dijital başvuruların yüz yüze başvurulara oranı yüzde 50 olarak gerçekleşti.

Bakan Pekcan’ın açıklamasında tüketici hakem heyetleri’nin cep telefonları ile ilgili 50 bin 515 sorunu çözdüğü bilgisi dikkat çekti. Cep telefonlarını 40 bin 567 ile ayakkabı takip etti. Üçüncü sırada ise 36 bin 659 ile internet abonelikleri yer aldı. Akabindeki sorun ise 31 bin 457 ile kredi kartı üyelik ücreti uyuşmazlıkları oldu. GSM abonelikleri ise 18 bin 659 seviyesinde başvuruya neden oldu.

Sizlerin de tüketici hakem heyetleri ile ilgili deneyimlerinizi, görüşlerinizi ve düşüncelerinizi yorumlar kısmında paylaşmanızı bekliyoruz.

İlgili Haberler

>> Türk iş dünyası esnek çalışma modelini sevdi

>> Geleceğin Mesleği Bakın Hangisi Olacak: Serdar Kuzuloğlu Açıkladı!

 


CEVAP VER