100 milyon doz CoronaVac siparişi verdi 20 Ocak’ta aşılamaya başlıyor

100 milyon doz CoronaVac siparişi verdi 20 Ocak’ta aşılamaya başlıyor

Google News Abone Ol

Brezilya Sağlık Bakanı Eduardo Pazuello, Çinli şirket Sinovac’ın geliştirdiği CoronaVac adlı Covid-19 aşısından 100 milyon doz satın alacaklarını açıkladı.

Sağlık Bakanı Eduardo Pazuello, yaptığı açıklamada, Brezilya’nın San Paulo merkezli Butantan Enstitüsü’nün Sinovac ile Covid-19 aşısı satın alma anlaşmasına ulaştığını belirterek, ilk etapta 46 milyon doz aşının nisan ayının sonundan önce, kalan 54 milyon dozun ise 2021 yılı içinde teslim edileceğini duyurdu.

Eduardo Pazuello, Butantan Enstitüsü’nün tüm aşılarının, ulusal aşılama projesi kapsamına alındığını ve orantılı ve adil bir şekilde eyaletlere dağıtılacağını vurguladı. Brezilya’da aşılama en erken 20 Ocak’ta başlıyor.

Öte yandan CoronaVac aşısının 3. faz çalışmalarını da yürüten Brezilya, aşının orta/ağır Covid-19 vakalarında yüzde 100, hafif vakalarda yüzde 78 etkili olduğunu açıkladı. Yani aşı olan her 100 kişiden 78’i hastalığa yakalanmadı, diğer 22 kişi ise hastalığı hafif atlattı ve hiçbir hastaneye yatış vakasına rastlanmadığı açıklanmıştı.CoronaVac

CoronaVac Hakkında

CoronaVac, Çinli biyofarmasötik şirketi Sinovac tarafından geliştirilen potansiyel bir COVID-19 aşısı adayıdır. 2020’nin ortalarından itibaren, aşı adayı Faz III klinik araştırmalarından geçmeye başladı. 19 Ekim’de Brezilya’daki Faz III denemesinin ön sonuçları, CoronaVac’ın COVID-19’a karşı koruma sağlamada güvenli göründüğünü gösterdi. Ekim ayında, Brezilya’nın ulusal sıhh gzetim kurumu Anvisa, 6 milyon doz CoronaVac ve hammadde ile ek 40 milyon doz üretmek için ithalat yetkisi verdi. Brezilya 11 Kasım’da devam etmeden önce bir gönüllünün intihar etmesinin ardından 10 Kasım tarihinde Faz III çalışmaların durdurmuştu. Aşı, COVID-19 için kimyasal olarak inaktive edilmiş bir tam virüs aşısıdır.

Türkiye’de Durum Ne?

19 Kasım’da Türkiye Sağlık Bakanı, ülkenin BNT162b2 dozlarını satın almak için görüşmelerde bulunduğunu açıkladı. Sağlık Bakanlığının 25 Kasım tarihinde yaptığı açıklamaya göre. 50 Milyon doz CoronaVac aşısı şubata kadar alınmış ve öncelikli gruplar üzerinde uygulanmış olacak. 2021’in başlarında yapılması planlanan ilk toplu aşılama için sağlık çalışanları, kolluk kuvvetleri, riskli yaş grupları ve kalabalık yerlerde çalışan kişilere öncelik verilecek.

İlgili haberler

>> Sağlık Bakanlığı Çin Koronavirüs Aşısı Hakkında Açıklama Yaptı! İşte Detaylar…


CEVAP VER