Türk Telekom Karbon Ayak İzini Sıfıra İndirmek İçin Çalışmalara Başladı

Türk Telekom, Diyarbakır, Ağrı ve Sivas’ta yapacağı güneş enerjisi santralleri ile yıllık elektrik tüketiminin yarısını güneş enerjisinden sağlayacak.

Türk Telekom, yıllık elektrik üretimi için artık güneş enerjisi fırsatlarını da değerlendirecek. Şirket, yıllık enerji üretiminin yarısını güneş enerjisi yardımıyla gerçekleştirmeyi planlıyor. Bu bağlamda tesisler, Ağrı, Sivas ve Diyarbakır şehirlerinde kurulacak. Lisanssız elektrik üretimi yönetmeliği kapsamında 317.8MWe güç kapasitesi tahsisinden söz ediliyor.

Türk Telekom Karbon Ayak İzini Sıfıra İndirmek İçin Çalışmalara Başladı

Türk Telekom, konuyla ilgili olarak KAP, yani Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda bir açıklama paylaştı ve şu detaylar verildi:

“Türk Telekom Grubu’nun stratejik yatırım planları ve sürdürülebilirlik gündemi doğrultusunda karbon ayak izimizi azaltmak, iklim riski yönetimine katkıda bulunmak ve finansal değer yaratmak amacıyla Güneş Enerjisi Santrali (GES) kurulum çalışmalarımızı yakın gelecekte hızlandırmayı hedefliyoruz.

Bu kapsamda Şirketimize, Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ), Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimi Yönetmeliği’nin ilgili 5/1h maddesi çerçevesinde 317.8MWe kurulu güç kapasitesi tahsis etmiş olup, sürecin devamında teknik detaylara ilişkin görüş verileceğini bildirmiştir. Bu kapasite mevcut toplam elektrik tüketimimizin yaklaşık %50’sine tekabül etmektedir. Bunun yanı sıra yapmış olduğumuz diğer kapasite başvuruları da bulunmakta olup, bunlara ilişkin değerlendirme süreçleri devam etmektedir.

Bu gelişmenin şirketimizin çevrenin korunmasına katkı, enerji verimliliği yaratma ve yenilenebilir enerji kullanımını artırma alanlarında potansiyelini güçlendiren bir dönüm noktası teşkil ettiğini düşünüyor, önümüzdeki dönemde hayata geçireceğimiz girişimler ile Türk Telekom Grubu sürdürülebilirlik hedeflerini gerçekleştirme yönünde önemli ilerleme kaydedeceğimize inanıyoruz.

GES yatırımlarının T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nden 29 yıllığına kiralanacak araziler üzerinde; Diyarbakır, Ağrı ve Sivas lokasyonlarında gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.”

İlgili Haberler

>> OPPO A98 5G Türkiye Yolcusu: Performans Canavarı!