Türkiye 2021 Bitcoin Gelirleri Dudak Uçuklattı: Kripto Paralardan En Fazla Kazanç Sağlayanlar

Bitcoin kurucusu deşifre
Google News Abone Ol

Türkiye 2021 Bitcoin gelirleri değerlendirildiğinde karşımıza son derece ilginç bir tablo çıkıyor. Özellikle son dönemlerde kripto para dünyası Türkiye’de son derece hareketliydi.

Bitcoin başta olmak üzere birçok kripto para biriminden önemli ölçüde gelir elde edildi. İnsanların düşük fiyatlardan alıp yukarılardan sattığı bu sistem çok ciddi gelirlerin elde edilmesini sağladı. Chainalysis tarafından hazırlanan bir araştırma raporu 2020 yılında Bitcoin üzerinden en fazla gelir sağlayan ülkeleri ortaya çıkardı.

Kripto para türleri ne yazık ki kolay bir şekilde takip edilemiyor. Bu nedenle net bir liste veya rapor oluşturmak açıkçası pek kolay olmuyor. Yapılan yeni araştırmalarda 2020 yılı verileri değerlendirildi. Bu değerlendirmeler sonucunda coğrafi olarak sıralama yapıldı. Ancak bu sıralamada sadece 2020 yılı değerlendirildi.

Türkiye 2020 Bitcoin gelirleri ortaya çıktı

ABD Bitcoin üzerinden en fazla kazanç sağlayan ülke olarak karşımıza çıktı. Yaklaşık 4,1 milyar dolar kazanç sağlayan ülkeyi 1,1 milyar dolar ile Çin takip etti. Onun hemen ardından Japonya 900 milyon dolarlık gelir elde ederek üçüncü sırada yer aldı. Asya ülkelerinin bu listede oldukça ön planda olduğunu görüyoruz.

Türkiye 2021 Bitcoin gelirleri

Sıralamanın devamına bakıldığında İngiltere, Rusya, Almanya ve Fransa gibi ülkelerin ön planda olduğu görülüyor. Ayrıca listede Avrupa ülkelerinin de ön planda olduğu farkediliyor. Burada asıl dikkat çekici olan nokta ABD’nin Çin’den daha fazla gelir elde etmesi. Dünyanın en büyük madenci potansiyeline sahip olan Çin, normal şartlarda ABD’den daha fazla kazanç sağlaması gerekiyordu.

Türkiye en fazla kazanç sağlayanlar arasında yer alıyor

Liste genel olarak değerlendirildiğinde gayri safi yurtiçi hasıla rakamlarına bakmak gerekiyor. Türkiye daha az fiat para geliri olmasına rağmen Bitcoin’den elde edilen gelir sıralamasında listenin başlarında yer alıyor. Şu anda Bitcoin üzerinden en fazla gelir elde eden ülkeler sıralamasında 14. olan ülke, bu konuda zirveye oynayabilir.

Peki sizce Türkiye, Bitcoin gelirleri bakımından ilk sırada yer alabilir mi? Yorumlar bölümünden tahminlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Kripto Para Dünyasında Bu Hafta Yaşananlar: Ortalık Toz Duman Oldu (1-7 Haziran)

>> Bilgisayarınızla Ethereum Madenciliği Yapabilirsiniz: Norton 360 Herkesi Kripto Para Madencisi Yapacak


CEVAP VER