Türkiye Risk Haritası ile Normalleşme Sürecini İnceliyoruz

Sağlık Bakanlığı koronavirüs

Türkiye risk haritası yazılım uzmanı Güçlü Yaman tarafında Twitter’da yer aldı. Haritayı oluştururken Bakanlığın verileri kaynak alan Güçlü Yaman, hangi ilin hangi risk sınıfında olduğunu gösterdi. İşte detaylar.

Bu hafta içinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mart ayı ile kademeli normalleşme sürecine geçeceğimizi açıklamıştı. Cumhurbaşkanı, illerin sınıflandırılırken düşük, orta, yüksek ve çok yüksek olarak sırayla açıklamıştı. Ayrıca Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da dün bir paylaşım yaptı.

Fahrettin Koca dün Twitter’dan yaptığı açıklama şu şekilde, ”Normalleşme adımlarını titizlikle çalışıyoruz. Yerinde karar dönemi ile kademeli normalleşeceğiz. 1 Mart itibariyle süreç belirlenen kriterler çerçevesinde dört risk seviyesinde Valilerimizin başkanlığındaki il hıfzıssıha kurullarımızla başlayacak.” ifadelerine yer verdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın paylaştığı ilk detaylara göre, il bazında vaka sayıları haftalık olarak paylaşımı var. Ayrıca tedbirlerin değiştirilip değiştirilmemesi ise iki haftada bir kontrolü var. Bu kontrolden sonra eğer bir değişiklik olmuşsa o il duruma göre hazırlık yapacak. Mesela “yüksek riskten” “çok yüksek risk” kategorisine geçen il, ek kısıtlamaların geleceğini önceden bilgisi olacak.

Türkiye Risk Haritası Verileri

Türkiye Risk Haritası

Güçlü Yaman, dün paylaştığı Türkiye risk haritasında bahsedilen dört risk seviyesine göre hazırlanıp renklendirildi. Paylaşılan verilere göre oluşturulan haritada, 9 ili ”çok yüksek risk”, 42 ili ” yüksek risk”, 27 ili ”orta risk” ve sadece 3 ili ”düşük risk” olarak belirlendi.

Bakanlık tarafından paylaşılan bilgilere göre oluşturulan dört risk seviyeli harita sınıflandırma şekli şu şekilde oldu. 100.000’de 10’un altında vaka görülen iller ”düşük riskli”, 100.000’de 11-35 arasında olanlar ”orta riskli”, 100.000’de 36-100 arasında olanlar ”yüksek riskli” ve 100.000’de 100’ün üzerinde olanlar ”çok yüksek riskli” olarak yer aldı.

Normalleşme sürecinin başlayacağı ilk iller haritada gördüğümüz mavi yerler olacak. Sonrasında illerin korona virüse karşı durumları değerlendirilmeye devam edilerek önlemler ona göre devam edecek. Ayrıca herhangi bir il durumu düzelirse kısıtlamalar azalacağı gibi yükselmesi durumunda kısıtlamalar artacak.

Peki siz bu durum hakkında ne düşüyorsunuz? Ayrıca bulunduğunuz ilin rengi nedir? Lütfen düşüncelerinizi aşağıdaki yorum kısmında bizlerle paylaşınız.

İlgili Haberler

>>Ruslar Koronavirüs Aşısına Doymuyor: Üçüncü Aşı Geliyor