Türkiye’de Kripto Para Kullanım Oranı Açıklandı: Tahmin Ettiğinizden Daha Yüksek

Bitcoin 2021 sonunda yükselişe

Herkesin cevabını büyük bir merakla beklediği Türkiye’de kripto para kullanım oranı sonunda açıklandı. Hadi gelin konu ile alakalı bütün detaylara birlikte bakalım.

Kripto paralar son dönemlerin en çok konuşulan konuları içerisinde yer alıyor. Rekor üstüne rekor kıran Bitcoin ve diğer para birimleri durmak nedir bilmiyor. Özellikle de Elon Musk gibi kişilerin açıkça destek vermesi bu sektörü korkunç seviyede büyüttü. Peki Türkiye’de tam olarak durum ne?

Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz günlerde Tesla şirketi Bitcoin satın aldığını söylemişti. Bunun üzerine kripto para birimi tahmin edilenin çok daha üzerinde bir yükseliş yakaladı. Tüm bu başarı hikayesi dünya ekonomik forumu gibi platformların dikkatini çekti.

Türkiye’de kripto para kullanım oranı beklenmeyen seviyelerde

Birçok kişi kripto paraların kullanımı ile alakalı soru işaretleri taşıyor. Mesela dünyanın en büyük 74 ekonomisi tam olarak ne kadarlık kripto para kullanımı gerçekleştiriyor? Amerika, Avrupa, Asya ve Afrika ülkeleri bu alanda Araştırma konusu oldu. Yapılan çalışmalarda Afrika ve Asya ülkelerinin yoğun olarak kripto para kullanımı gerçekleştirdiği görüldü.

Türkiye'de kripto para kullanım
Nijerya şu anda dünyanın en fazla kripto para kullanan ülkesi konumunda. Burada yaklaşık olarak yüzde 33 seviyesinde kullanım oranı mevcut. Vietnam ise yüzde 20 kullanım oranı ile ikinci sırada. Onu Filipinler izlerken ilginç bir şekilde Türkiye 4. sıraya yerleşti.

Küresel çapta bakıldığında Türkiye’de kripto para kullanım oranı gerçekten de üst seviyede.

Bazı ülkeler kripto para kullanmayı tercih etmiyor

Özellikle bazı ülkeler kripto para kullanmayı neredeyse hiç tercih etmiyor. Danimarka ve Japonya gibi ülkelerde kripto para kullanım oranı yüzde 4 seviyelerinde. Türkiye ve diğer dünya ülkeleri ile kıyaslandığında bu rakam son derece düşük diyebiliriz.

Avrupa’da sadece İsviçre ve Yunanistan kripto para kullanıyor. Avrupa Merkez Bankası Başkanı tarafından geçen günlerde kripto paralar ile ilgili bir düzenleme yapılacağı ifade edilmişti. Bu düzenlemenin Avrupa ülkelerinden ziyade Asya ve Afrika ülkelerini etkileyeceği söylenebilir. Türkiye’de kripto para kullanım oranı ile ilgili düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Elon Musk sayesinde Bitcoin yeni bir rekor kırdı

>> Elon Musk Dogecoin Yorumlarıyla Büyük Spekülasyon Yapıyor