Ruslar Koronavirüs Aşısına Doymuyor: Üçüncü Aşı Geliyor

Aşı pasaportu çiplerle

Hızlı olmaları ile bilinen Ruslar koronavirüs aşısına doymuyor. Gelen son resmi açıklamalara göre ülkede 3. aşı uygulanacak. Hadi gelin konu ile alakalı bütün detaylara birlikte bakalım.

Küresel çapta çok büyük bir hasara neden olan Covid-19 ne yazık ki bir türlü durdurulamıyor. Üstelik bu virüsün durdurulması için eldeki en büyük silah hiç şüphesiz aşılar. Her ne kadar büyük bir çalışma devam etse bile yine de aşı kullanabilen ülke sayısı henüz sınırlı. Bazı ülkeler neredeyse aşılara hiç ulaşım sağlayamıyor.

İşin bir diğer tuhaf tarafı ise Rusya’nın çok hızlı bir şekilde aşı üretebilmesi. Ayrıca hükümet neredeyse tüm çalışmaları bir şekilde onaylıyor. Hatırlayacağınız üzere yaklaşık olarak 5 ay kadar önce Sputnik V aşısı geliştirildi. Bu aşı ile birlikte Rusya’da büyük bir umut oluştu. Ancak vaka sayıları bu ülkede çok hızlı bir şekilde devam etti.

Ruslar koronavirüs aşısına çok kolay ulaşım sağlayabiliyor

Ülkede üretilen 2. aşı türü EpiVakKorona ismini aldı. Bu aşılar aynı şekilde büyük bir koruma sağlamak için kullanıldı. Yine de Rusya’da vaka sayıları ne yazık ki büyük bir azalış göstermedi. Ülkede konserler veriliyor ve partiler düzenleniyor. Salgına rağmen Rusya büyük bir eğlence merkezi olmaya devam ediyor.

Ruslar koronavirüs aşısına
Tüm bunların üzerine yeni bir üretim yapılması kararı alındı. Önceki türlerde genellikle zararsız virüslerle çalışılmasına rağmen bu defa tam virion yöntemi tercih edildi. Bu yöntem her ne kadar biraz riskli olsa bile çok daha ciddi koruma sağlayabiliyor. Etkisi kaybolmuş olan ve çoğalma kabiliyeti körelen koronavirüsten bu aşı üretildi.

Koronavirüs mutasyonlara karşı büyük etki oluşturacak

Rusya sağlık yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre bu yeni aşı ile birlikte mutasyonlara karşı ciddi bir önlem alınmış olacak. Devlet Başkanı Vladimir Putin konuyla alakalı çok yoğun araştırmaların yapılması emrini vermişti.

Gelen son detaylara göre bu seferkiler 14 gün arayla iki doz şeklinde uygulanacak. Ayrıca aşılar bugüne kadar 200 kişi üzerinde denendi. Ancak hiçbir yan etkisi görülmedi. Peki siz bu yeni aşılar hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar bölümünden fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Koronavirüs Testi Telefondan Yapılacak: Devrim Gibi Çalışma!

>> Spor Yapmak Psikolojik Rahatlama Sağlıyor: Bilim İnsanları Açıkladı!