Türkiye Uzay Ajansı roket göndermeyi planlıyor

SpaceX, Tümü Sivillerden Oluşan Dünya'nın İlk Uzay Uçuşunu Başlattı

Özellikle son dönemlerde tartışmaların odağında yer alan Türkiye Uzay Ajansı roket göndermek istiyor. Konu ile ilgili son derece kapsamlı çalışmalar var. Bu alanda Uzay Ajansı yeni projelere sahip.

.

Uzay sektörü gerçekten de tarihin en önemli günlerini yaşıyor. Özellikle devletler ve şirketler arasında bile çok ciddi rekabet olduğunu söyleyebiliriz. Herkesin uzayla alakalı mutlaka bir projesi var. Mesela Japonlar bu alanda göktaşlarını incelemek istiyor. Buralarda değerli madenlerin olma ihtimali onları heyecanlandırıyor.

Türkiye ise daha çok ay ile ilgileniyor uzaya seyahat ederken uğranılan ilk yerler arasında bulunan ay giderek daha fazla cazip hale geliyor. Eski dönemlerde kaldığı için belki de çok fazla çekici görünmeyebilir. Fakat NASA bile buraya yatırım yapma konusunda son derece kararlı. Mevcut şartlar değerlendirildiğinde Türkiye’nin yaptığı seçim yeterli diyebiliriz.

Türkiye Uzay Ajansı roket gönderme faaliyetlerini geliştirecek

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalara göre bu ajans roket gönderme konusunda kendisini geliştirecek. Fakat burada tek başına işler son derece zor hale gelebilir. Bu nedenle çeşitli ülkelerden yardımlar alınacak. Mesela bazı ülkeler roketler konusunda son derece gelişmiş bir düzeyde.

Türkiye Uzay Ajansı roket

Yapılacak olan işbirliği Türkiye’nin uzay mekiği üretmesi karşı tarafın ise roket yapması bağlamında olacak. Böylece her iki ülkenin çıkar elde etmesi sağlanacak. Konu ile ilgili görüşülen ülkeler arasında Rusya, ABD ve bazı Avrupa Birliği ülkeleri yer alıyor. Fakat henüz net bir sonuç açıklanmadı. Belki de ülke değil de bir şirket ile anlaşma yapılabilir.

Uzay roketleri önemli gelişmeler sağlayacak

Bilim insanları tarafından desteklenmesi planlanan uzay roketleri Türkiye’nin özellikle uydu çalışmalarına büyük destek verecek. Her ne kadar Ay yüzeyine ulaşmak büyük bir imaj sağlayacak olsa bile yine de uydu sistemleri konusunda hedefler çok daha ileri seviyede.

Uzaya gönderilecek ilk roketin bu yaz sonunda fırlatılması planlanıyor. Delta V isimli şirket bu konuda sorumluluk alacak. Peki sizce Türkiye uzay Ajansı roket gönderme faaliyetinde başarılı olabilecek mi?

İlgili Haberler:

>> Chromium Tabanlı Edge Tarayıcının Xbox Testleri Başladı

>> Mansur Yavaş Ankara Koronavirüs Vakaları İle İlgili Tweet Attı: Durum Ciddi!


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here