Bilim insanları kara delikler hakkında çok gizemli keşifler yaptı

Güneş fırtınası büyük endişe

Uzun bir süredir çalışmalarını devam ettiren bilim insanları kara delikler hakkında gizemli keşifler elde etti. Bu keşifler bilim dünyasında deprem yaratabilecek türden. İşte konuyla alakalı merak edilen tüm detaylar.

Deniz tabanlarında oluşan deprem ve volkanik patlamalar tsunami yaratıyor. Genellike tsunamilerin sadece denizde olduğu zannediliyor. Bilim insanları tarafından yapılan yeni bir çalışma ile birlikte aslında Tsunami gibi olayların sadece deniz diplerinde değil uzayda da yaşandığı ortaya çıktı. Kulağa ilk başta tuhaf gelse bile aslında son derece mantıklı bir keşif.

Astrofizikçiler kara deliklere büyük bir önem veriyor. Onlara göre kara delikler evrenin sırlarına bile sahip olabilir. Devasa boyutlarda gerçekleşen gaz sızıntıları karadeliklerin ana mekanizmalarından bir tanesi. Ayrıca yerçekimi ile birlikte kara delikler tüm gaz bulutunu kendi çevresinde çevirebiliyor. Bu durum aynı şekilde tsunami oluşmasına neden oluyor.

Bilim insanları kara delikler konusunda çok heyecanlı

Süper bir kütleye sahip olan karadelikler büyük gaz ve madde diskleri içeriyor. Birleşik bir kara delik sistemi mevcut diskler üzerinden destekleniyor. Disklerin üzerinden parlak X-Işınları dağıtılıyor. Bu ışınlar radyasyonun akış halinde merkezden dışarıya doğru itilmesine neden oluyor.

bilim insanları kara delikler

Tsunami denilen yapılar işte tam da bu noktada ortaya çıkıyor. Merkezden dışarıya doğru itilen radyasyon büyük bir dalga oluşturuyor. Adeta tsunami dalgalarına benzeyen bu yapılar uydu veya teleskoplar üzerinden gözlemlenebilir. Bilim insanları en azından bununla ilgili somut kanıtlar bulacaklarını düşünüyor. Chandra X-ışını Gözlemevi ve XMM-Newton uzay teleskobu bu gözlemlerle uyuşuyor.

Uzayın derinlikleri insanları şaşırtmaya devam edecek

Bilim insanları tarafından yapılan çalışmalar ve ortaya çıkan tüm bu detaylar uzayın derinlerinde çok daha tuhaf gelişmelerin yaşandığını gösteriyor. Her geçen gün bu tür olaylar bizleri daha fazla şaşırtıyor.

Las Vegas Üniversitesi’nden Astrofizikçi Daniel Proga, kara deliklerden çok daha tuhaf yapıların olduğunu düşünüyor. Ona göre uydular ve teleskoplar geliştikçe karşımıza tanımlaması zor fizik yasaları çıkacak. Peki sizce uzay hakkında daha başka bilmediğimiz neler olabilir?

İlgili Haberler:

>> Türkiye’ye Uçuşlar İptal Edildi: İşte Pandemi Nedeniyle Uçuşların Durdurulduğu Ülkeler

>> ABD UFO Raporu Kafaların İyice Karışmasına Neden Oldu: Kimse Açıklayamıyor