Türkiye’deki firmalar veri ve yapay zeka alanına yatırım planlıyor!

Yapay Zeka

Yapılan araştırma sonucu; Türkiye’deki firmaların ilerleyen yıllarda veri ve yapay zeka alanına yatırım planladığı ortaya çıktı.

IBM’in, iki yılda bir yaptığı ve bu yıl 20’incisi açıklanan “Güven Avantajınızı Oluşturun” adlı Üst Düzey Yönetici Araştırması’nın sonuçları açıklandı.

Yapay zeka ön planda!

Araştırmaya göre, Türkiye’de veri odaklı kültüre sahip liderlerin çoğu, önümüzdeki 2-3 yıl içinde makine öğrenimi de dahil olmak üzere, yapay zeka alanında büyük yatırım yapmayı planlıyor.

IBM İş Değerleri Enstitüsü’nün (IBV) Oxford Economics ile işbirliğiyle yürüttüğü araştırma kapsamında, 98 ülkede ve 20 sektörde lider markaları yöneten 13.500 üst düzey yöneticiyle anket çalışması yapıldı.

Amazon AWS sunucuları kuantum hesaplama yapabiliyor!

Araştırmaya Türkiye’den 209 üst düzey yönetici katıldı. IBM Think Summit İstanbul‘da sunulan araştırma sonuçlarına göre, şirketlere çoğunlukla pazar liderliği getiren en temel unsur, bir kuruluşun müşterilerinden, kendi iş süreçlerinden ve iş ortağı ekosisteminden gelen verilere ilişkin yüksek düzeyde güven oluşturması.

Türkiye’den katılımcıların yüzde 21’i veri yolculuğunda lider konumda

Araştırma kapsamında ön plana çıkanlar, veri stratejisini iş stratejisiyle birleştiren en ileri grubu oluşturuyor. “Öncü” olarak adlandırılan bu liderler, dünya genelindeki katılımcıların yüzde 9’unu, Türkiye’deki katılımcıların ise yüzde 21’ini oluşturuyor. Öncüler, şeffaflığı ve karşılıklılığı, müşteri güvenini kazanmada, dolayısıyla büyümede kritik unsurlar olarak görüyor.

Yapay Zeka

Bu liderler ayrıca verilere ilişkin güven inşa etmenin, içeriden elde edilen doğru iş verileriyle başladığını ve ancak güvenilir ekosistemler oluşturarak verilerin değerini artırabileceklerine inanıyor. Türkiye’de inovasyon ve değişimi yönetme alanında başarılı performansa sahip bu grup, şirketin gelir artışında yüzde 61, kârlılıkta ise yüzde 72 daha yüksek sonuçlar sağladı.

Bu liderler, müşteri ilişkilerinde güven oluşturmanın stratejik bir zorunluluk olduğunu düşünüyor ve bu güveni kazanıp sürdürmek için çok çalışıyorlar. Buna göre ;

  • Türkiye’de öncülerin yüzde 93’ü, verilerin müşterilerin güven seviyesini güçlendirmede stratejik bir avantaj yarattığına inanıyor.
  • Türkiye’de öncülerin yüzde 80’i, önümüzdeki 2-3 yıl içinde makine öğrenimi de dahil olmak üzere, yapay zekaya büyük bir yatırım yapmayı planlıyor.
  • Türkiye’deki 10 öncünün 7’si, doğru ve eyleme dönüştürülebilir müşteri verilerine sahip.

Araştırmada iş dünyası için öne çıkan öneriler ise şu şekilde;

  • Şeffaflığı kanıtlayın – Verileri, müşterilerin adil olarak nitelendirdiği şekilde kullanmayı öğrenerek (yeniden) güven kazanın.
  • Karşılıklılık elde edin – Müşterilerinize verilerine karşılık, değer verdikleri bir şey sunun
  • İş akışları planlayarak çözüm ortaklarıyla değeri ve izin verilen verileri, serbest ve şeffaf bir şekilde paylaşın .
  • Verileri farklı taraflar ve farklı durumlar için kullanmak üzere, müşterilerin izinleri önceden programlamasına olanak tanıyın.