Türkiye’deki Girişimlerin Aldığı Yatırım Miktarı Belli Oldu

Türkiye'deki girişimlerin aldığı yatırım

Türkiye’deki girişimlerin aldığı yatırım miktarı açıklandı. Konuyla ilgili bazı resmi rakamlar yayınlandı. Genel rakamlara bakacak olursak önceki yıllara göre bir miktar artış var.

.

Son zamanlarda girişimlere yönelik yapılan birçok yatırım var. Bu yatırımlar 2021 verileri olarak değerlendirildi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank konu ile ilgili önemli bazı paylaşımlar yaptı. Bu paylaşımlara göre 2021 verileri öncekilere oranla çok daha yüksek.

2021 Türkiye startup ekosistemi yatırım raporu değerlendirildiğinde toplamda 1,5 milyar dolarlık yatırım elde edildiği görülüyor. 2020 yılı ile kıyaslandığında bu rakamın 9 kat arttığını görüyoruz. Yaklaşık olarak 323 girişim yatırım aldı. Paylaşılan raporlar dudak uçuklatan rakamları telaffuz ediyor.

Türkiye’deki girişimlerin aldığı yatırım artıyor

Özellikle son dönemlerde yeni başlayan girişimlere destek gündemde. Türkiye’de girişim başına yapılan toplam yatırım tutarının 4,8 milyon dolar olduğu söylendi. Ayrıca ülkedeki girişimlere 45 yabancı yatırım gerçekleştiği belirtilen detaylar içerisinde yer alıyor. Yatırım fonlarının Türkiye’deki teknoloji tabanlı girişimlerin ihtiyacını karşılamaya yakın olduğu söylendi.

Türkiye'deki girişimlerin aldığı yatırım

Açıklanan raporda yer alanlar tamamen bakanlık raporu. Konu ile ilgili özel girişimlerin pek bir araştırması yok. Gelen detaylara baktığımızda Türkiye’de teknoloji alanında 45 yabancı yatırım gerçekleştiği görülüyor. Bütün bu yatırım fonlarının ülkedeki teknoloji tabanlı girişimlere destek sunmakla birlikte aynı zamanda geliştirici olduğu görülüyor.

Birçok farklı girişim destek aldı

2021 yılı verilerine baktığımızda en çok yatırım toplamayı başaran yerli girişimlerin birbirinden farklı alanlarda olduğunu görüyoruz. Mesela biyoteknoloji girişimi olan RS Research 12 milyon dolar destek almayı başardı. Mobil oyun girişimi olan Libra Softworks ise 30 milyon dolar destek aldı.

Türkiye’de özellikle son dönemlerde oyun sektörünün çok ciddi bir yükseliş yakaladığını görüyoruz. Özellikle mobil taraftata büyük bir yatırım var. Küresel çapta bazı şirket alımları bile gerçekleşiyor. Konu ile ilgili gelişmeler geldikçe hızlı bir şekilde aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Zoom ve Teams‘e En Büyük Rakip Bir Türk Girişimi Olan OCTAPULL Olabilir

>> Ev Kiralama Girişimleri Büyük Destek Görmeye Başladı: Giderek Büyüyorlar

. . . . .