Online Ticaret Zamları Suç Olmaktan Çıkıyor: Sebep Olmadan Zam Yapılabilecek

Online alışveriş fiyat kirliliği

Online ticaret zamları ile ilgili son derece önemli bazı açıklamalar yapıldı. Aslına bakacak olursak bu konu uzun bir süredir tartışılıyordu. Ancak Ticaret Bakanlığı konu ile ilgili farklı kararlar aldı.

Ticari reklam ve haksız ticari uygulamalar yönetmeliğinde bazı değişiklikler yapıldı. Bu değişiklikler resmi gazete üzerinden yayınlandı. Bakanlık, indirimli ürün satışları ile ilgili reklamların koşullarını da değiştirdi. Bu seferki değişiklikler gündeme bomba gibi oturdu.

Ticaret Bakanlığı ticari reklam ve haksız ticari uygulamalar yönetmeliğinin aldatıcı ticari uygulamalar bölümü ile ilgili bazı değişiklikler yapmıştı. Bu değişiklik ile birlikte döviz kuru artışından etkilenmeyen sektörlerin zam yapmasının önüne geçilmek isteniyordu. Ancak ani bir şekilde bu karar değiştirildi.

Online ticaret zamları kontrolsüz gelebilir

Yapılan bu değişiklikler ile birlikte indirimden önceki fiyat ibaresi zorunlu hale getirildi. 1 aylık zaman dilimindeki en düşük fiyat yine normal artış fiyatı ile birlikte gösterilecek. Böylece daha şeffaf olunması amaçlanıyor. Özellikle son dönemlerde döviz kurunun artışı ile birlikte e-ticaret sektöründe hareketli günler yaşanıyordu.

Online ticaret zamları

Ticaret bakanlığı tarafından yapılan çalışmalar sadece fiyatlar ile ilgili değildi. Aynı zamanda kişisel verilerin analizi ile ortaya çıkan fiyatın belirtilmesi şart koşuldu. Bu sayede kullanıcılar “kişiselleştirilmiş fiyat” ibaresi ile karşılaşacak. Tüm bunlara ek olarak sıralama sonuçlarında eğer reklam ile ön plana çıkan varsa bu belirtilecek.

Ürünü alan kişiler değerlendirme yapabilecek

Ticaret bakanlığı son derece önemli bir değişiklik daha yaptı. Bu değişiklik ile birlikte sadece ürünü alan kişilerin yorum yapması sağlanacak. İnternetten satılan bir mal ve hizmete ilişkin tüketiciler böylece daha doğru bilgi alacak. Tüketici değerlendirmeleri olumlu olumsuz gibi bir ayrım yapılmadan en az bir yıl süreyle platformda kalacak.

Bazı rakip şirketler diğerlerini karalamak için olumsuz yorumlar yapabiliyordu. Ticaret Bakanlığı işte tam olarak bunun önüne geçmeye çalışıyor. Bu sayede tüketici daha doğru bilgi alabilecek. Konu ile ilgili gelişmeler geldikçe aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Black Friday İndirimleri Yeteri Kadar Satış Sağlamadı: E-ticaret Siteleri Üzgün

>> Online Ticaret Sahtekarlıkları Sona Erecek: Sahte İndirimler Takibe Alındı