Türkiye’deki Uçak Kazası Aydınlanmaya Başlıyor: Büyük Tazminat Davaları Açıldı

uçak bileti alanlara uyarı

2020 yılının başlarında meydana gelen Türkiye’deki uçak kazası yavaş yavaş açıklığa kavuşuyor. Hadi gelin konuyla alakalı tüm detaylara birlikte göz atalım.

Dünya genelinde sürekli olarak uçak kazaları meydana geliyor. Bu kazalarda genellikle çok fazla ölüm yaşanıyor. Bu durum aynı zamanda tazminat davası açılması için de bir yol sunmuş oluyor. Chicago barosuna kayıtlı olan avukat Seyit Şahin konuyu farklı bir düzleme oturttu.

2020 yılının Şubat ayında Sabiha Gökçen Havalimanı’nda ortaya çıkan kaza ile birlikte, 3 kişi hayatını kaybetmişti. Boeing 737-800 tipi yolcu uçağı pistten çıktı ve birçok kişinin yaralandığı ya da öldüğü bir kaza meydana geldi. Bu kazanın peşini bırakmayarak tazminat davası açtılar.

Türkiye’deki uçak kazası önlenebilirdi

Pegasus havayolu şirketi tarafından gerçekleştirilen uçuşta yaşanan bazı problemler, kaza ile sonuçlandı. Her ne kadar birçok kişi sadece Pegasus şirketini eleştirirse bile yine de Boeing firması bu konuda büyük bir suça sahip.

Türkiye'deki uçak kazası
Bu uçakların problem yarattığı ve aslında kullanılmaması gerektiği ifade edildi. Fakat Pegasus ısrarla bu uçağı kullanmaya devam etti. Boeing ise yine bu uçaklardan üretmeye aynı şekilde devam ediyor. Uçakla ilgili yapılan araştırmalarda zaten kullanımının pek uygun olmadığı söyleniyordu. Hatırlayacağınız üzere şirket 2.5 milyar dolar tazminat ödemek zorunda kalmıştı.

Türkiye’deki uçak kazası nedeniyle Boeing muhtemelen yeniden tazminat ödemek zorunda kalacak. Üstelik bu defa ödeyeceği tazminat düşük tutarda olmayacak. Bütün kazazedelerden ve ölen kişilerin yakınlarından velayet alan Seyit Şahin, uçaklarda problem olduğunu ve buna rağmen uçuş yapıldığını söyledi.

Boeing şirketi son dönemlerde çok tartışmalı kazalara neden olmuştu. Neredeyse Dünyanın her yerinde bir şekilde bu şirketin ürettiği uçaklarda kaza problemi görüldü. Özellikle de bazı tipler daha fazla kazaya neden oluyor. Türkiye’deki uçak kazası şimdilik Boeing nedeniyle ortaya çıkmış gibi görünüyor.

Peki siz bu tür uçak üreticileri hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar bölümünden fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Volkswagen Testlerinde Bakın Kim Yer Aldı: Elon Musk Sürprizi!

>> Turizmde canlanma iç pazar ile başlayacak! İşte Tatilsepeti anket sonuçları!