FBI Kongre Binası Saldırısında Parler’ın Rolünü Araştıracak

Bakanlık Parler ve FBI Kongre Binası suçlamalarıyla ilgili açıklamada bulundu

Amerikan hükümeti ülkeyi sarsan Kongre Binası saldırısının FBI tarafından araştırılmasını talep etti. Bu kapsamda Parler hakkında Rusya bağlantısı ihtimali üzerinde de duruluyor.

Tüm Dünya’da büyük bir korku ve şaşkınlık yaratan 6 Ocak ABD Kongre Binası Saldırısı hakkında hükümetin çalışmaları sürüyor. Konu ile ilgili Parler’ın kapandığı ve Amazonla girdiği dava sürecini sizlerle paylaşmıştık. En son Parler’ın federal mahkemeye yaptığı “Amazon’un uyguladığı tedbiri kaldırması” başvurusu hakim tarafından reddedilmişti. Parler ise Amazon’u Sherman Yasası’na uymamakla suçlamıştı. Şimdi ise Parler adına olaylar yeni bir boyuta taşınıyor.

Amerikan milletvekilleri FBI’dan Amerikan aşırı sağının özellikle kullandığı bir mecra olan Parler’ın 6 Ocak saldırılarında yaşanan şiddet olaylarını araştırmasını istedi. Başvuruyu yapan Meclis Gözetim ve Reform komitesi’nden  Carolyn Maloney oldu. Maloney, “Şiddetle ilgili planlamalara potansiyel bir yardımcı. Kullanıcıların sitesinde yayınladığı temel kanıtların bir deposu ve Amerika Birleşik Devletlerinde karışıklık isteyen yabancı hükümetler tarafından destekleniyor olabileceği.” sözleriyle bu araştırmayı talep etti. Bununla birlikte Maloney, Parler’ın potansiyel Rusya ile finansal bağlantısının da araştırılmasını istedi.

Carolyn Maloney

Maloney, 6 Ocak’ta beş kişinini ölümüyle sonuçlanan saldırının öncesinde seçim sonuçlarını onaylama rolleri sebebiyle Parler’da yer alan ve seçilmiş yetkililere yönelik tehditler içeren tehditlerin ayrıntılı olarak aktarıldığını hatırlattı. Ayrıca, çok sayıda Parler kullanıcısının tutuklandığını ya da seçilmişlere karşı saldırıdaki rolleri nedeniyle suçlandıklarını belirtti.

Bakanlık, Parler ve FBI Kongre Binası suçlamalarıyla ilgili açıklamada bulundu

ABD Adalet Bakanlığı’nın 19 Ocak’ta Kongre Binası’na tekrar gideceği tahditlerinde bulunmak için yine Parler’dan yararlanan ve bunun sonucunda tutuklanan Teksaslı birine yönelik suçlamaları da belirtti. ABD Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada bu ve birçok farklı sosyal medya kullanıcısının da benzer suçlamalarla gözaltına alındığını hatırlattı.

Kongre Binası’na saldıran grubun Parler’dan organize olduğu düşünülüyor.

Site geçtiğimiz hafta kısmen yayına dönebildi. Ancak sitede sadece sitenin baş yöneticisi John Matze’ın bir açıklaması yer alıyordu ve kullanıcılara geri dönmek için yeni bir sunucu servisi bulmaya çalıştıklarını bildiriyordu. Bu kapsamda Rusya merkezli bir teknoloji firmasıyla çalıştıkları da bu açıklamada yer alan bir başka bilgiydi.

FBI’dan ise bu konuyla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı. Ancak özellikle bahsedilen bu tehditlerin ciddi boyutlarda olması Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden’ın yemin töreninde 25 binden fazla güvenlik gücünün güvenliği sağlamak adına mesai yapmasıyla sonuçlandı.

Diğer haberler

>> Parler ve Amazon Arasındaki Sunucu Başvurusu Reddedildi

>> Türkiye’deki Uçak Kazası Aydınlanmaya Başlıyor: Büyük Tazminat Davaları Açıldı