Türkiye’nin En Kapsamlı BT Yöneticileri Zirvesi Gerçekleştirildi

Türkiye’nin En Kapsamlı BT Yöneticileri Zirvesi Gerçekleştirildi

PAYLAŞ

Bu sene altıncısı gerçekleştirilen IDC’nin geleneksel CIO zirvesinde sektörümüzün durumu ve gelecek trendleri mercek altına alındı. Tabii ki IDC’nin 2015 CIO ödülleri de bu etkinlik kapsamında sahiplerine verildi. Etkinlik hakkında tüm detaylar sizin için hazırladığımız yazımızda.

Bahar aylarının ilk günlerinde gerçekleşen bu etkinlik sayesinde BT yöneticileri bir araya gelip dertleşme imkanı buldu. 8 – 10 Nisan tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirilen etkinlik 100’ün üzerinde CIO’a 50’nin üzerinde ICT tedarikçisi ve 40’ın üzerinde üst düzey konuşmacıyı ağırladı. Toplamda 300 kişinin üzerinde bir grup Türkiye’nin BT durumu ve gelecekte yapmak istedikleri konusunda görüş alışverişinde bulundu. IDC CIO zirvesinin resmi açılışından önce 8 Nisan akşam saatlerinde CIO’lara özel düzenlenmiş oturumlar ile erken açılış yapıldı. Bu oturumlarda IDC’nin Başkan Yardımcıları Serge Findling, Stephen Elliot, Mike Jennett ve Karan Dixit farklı konulardaki görüşlerini katılımcılara anlattı. Karan Dixit’in gerçekleştirdiği yenilikçilik ve karlılığın arttırılması konulu sunumu ilgi çekerken Serge Findling kurumsal BT dönüşümü yolculuğundan, Stephen Elliot optimal iş çıktılarına ulaşmak için yapılması gerekenlerden ve Mike Jennett ise kurumsal mobiliteden bahsetti. Bu sunumların CIO’ların gelecek planları için yararlı olacağını düşünüyoruz. IMG_0541_600

CIO Zirvesi Başlıyor

9 Nisan sabahı 2015 IDC CIO Zirvesinin açılışı IDC Ülke Müdürü nı çizdi. Nevin Çizmecioğulları’nın konuşması ile yapıldı. Nevin Hanım etkinliğin ana temasına dikkat çekerek “3. Platformda BT ve İş Birimlerinin Buluşması” konusun altını çizdi. Sürekli yaptıkları görüşmeler ile CIO’ların ihtiyaçlarını anlamaya çalıştıklarını ve etkinlik kapsamında bu ihtiyaçlara yönelik bir içerik oluşturduklarını belirten Çizmecioğulları yeni çalışmalar için iyi bir ortam yaratmaya çalıştıklarından bahsetti.  Nevin Çizmecioğulları’nın ardından sözü IDC Başkan Yardımcısı Stephen Elliot aldı. Elliot güvenliğin öneminden ve gelecekte bununla ilgili alınacak tedbirlerden bahsetti Kurumların güvenlik konusunda daha da hasas olacaklarının altını çizdi. Elliot’un ardından IDC’nin Grup Başkan yardımcılarından Jyati Lalchandani’nin konuşmasıyla birlikte ilk bölüm kapandı.

Toplantının ikinci bölümü hızlı başladı. Microsoft’tan Çiğdem Kayalı, Borusan Holding’den Ali Fuat Çötelioğlu, Eczacıbaşı Holding’den Levent Kızıltan,  TAV Airport Holding’den Binnur Güleryüz Onaran, Ak Sigorta’dan Metin Demirel, Zorlu Holding’den Murat Zeren, Ülker’den Murat Özkan bu bölümde firmaların yaşadığı sorunlar ve bu sorunlar karşısında nasıl davrandıklarıyla iligli bilgiler aldık. Bizi şaşırtan ve heyecanlandıran bir durum ise Microsoft’tan Çiğdem Kayalı’nın Skype for Bussines ürününün tanıtılacağı bilgisini vermesi oldu. Skype for Bussines 16 Nisan tarihi itibariyle Türkiye’de tanıtılacak ve kullanıcıların beğenisine sunulacak.

Yeni Nesil BT Projeleri Şirketlere Değer Kazandırıyor

Bu oturumun ardından HP ve Intel’in sunumlarının olduğu bir bölüm vardı. Bu bölümün yeterli dikkati toplamadığını söylemeliyiz. Genel olarak BT teknoloji konusundaki yeni trendlerden bahsettiler. Ardından Eczacıbaşı CIO’su Levent Kızıltan moderatörlüğünde TAV CIO’su Binnur Oran, AK Sigorta CIO’su Metin Demitel, Ülker CIO’su Murat Özkan ve Zorlu holding CIO’su Murat Zeren’in katıldığı oturumda BT’nin yeni yüzünden ve yeni teknolojiler ile işlerin nasıl büyütüleceğinden bahsedildi. Firmaların kendi imkanları ile yaptıkları işleri burada iki satıra sığdırmamız mümkün değil. Eğer bu projelere yakından göz atmak istiyorsanız internetten aratarak ulaşabilirsiniz.

9 Nisan günü öğleden sonra ise pararlel oturumlar ve fuaye alanında bulunan firmaların yeni ürünlerinin tanıtımıyla karşılaştık. Paralel oturumlarda güvenlik, veri merkezleri, gelişen teknolojilerin iş dünyasına katkıları ve ağ dönüşümlerinden bahsedildi. Fuaye alanında ise Doruknet, Crypttech, Cyberark, Shneider Electric, Endersys, E-Kalite, ige, Lostar, nebula, Panasonic, Platin Bilişim, Samsung Bussiness, Tesan Network, Xerox, Detech, Simplivity, ITway, Nebula, Ganteki İHS Telekom, Logitech, Fotinet, Veripark, Nutanix, OKI, Veam, Asus, Symtürk, Destek AŞ, Vitel, Mechsoft, Avaya, Infoblox, Data Market, Biznet, Symantec, Oracle, Logsign, CSC, HDS, Cisco, Zenium, Intel, HP, Microsoft, Akamai, Dataserv, F5, Turkcell, Natek standları yer alıyordu. Standlarda firmaların sunduğu yeni teknolojiler anlatılırken CIO’lara özel olarak demoların da yapıldığını gördük.

image14_600

 

CIO Ödülleri

Tabii ki akşam gerçekleştirilen Gala Yemeği ile birlikte CIO ödülleri de sahiplerini buldu. IDC 6 farklı alanda ilk üç sıraya giren projeler ödüllerini verdi. 2015 Yılının En İyi Yenilikçi Projelerinde 1. Sıra Kuveyt Türk Participation Bank 2. ISS Turkey ve 3. ODEABANK oldu. Yılın En İyi Değişim Yönetimi Projesi kategorisinde ise 1. MUDO 2. Boehringer Ingelheim İlaç Tic AŞ ve 3. TAV Information Technologies oldu. Yılın En İyi BT Yönetim Projeleri alanında 1. Divan Turizm Isletmeleri A.S. 2. TAV Information Technologies ve 3. Kuveyt Türk Participation Bank oldu. Yılın En İyi İş Etkinleştirme Projesi kategorisinde 1. SETUR SERVIS TURISTIK A.S. 2. Kuveyt Türk Participation Bank ve 3. ANADOLU HAYAT EMEKLILIK oldu. Yılın En İyi Verimlilik Projesi alanında 1. Boehringer Ingelheim İlaç Tic AŞ 2. Adalet Bakanlığı ve 3. MUDO oldu. Yılın CIO’ları ödülü ise 1. TAV Information Technologies 2. ODEABANK ve 3. İse ANADOLU HAYAT EMEKLILIK firmalarına gitti. Ödül töreninin ardından toplantının bu günü sone ermiş oldu.

10 Nisan günü yine oturumlarla açıldı. Öğlene kadar süren etkinlikte yeni nesil BT teknolojileri, Güvenlik, yeni teknolojilere adaptasyon ve doğru partner seçimi gibi konular üzerine sunumlar gerçekleştirildi. Özellikle BT yöneticileri açısından oldukça verimli bir etkinlik oldu. Yöneticiler ikili ilişkilerini güçlendirirken gelecekte ne gibi konularla karşılaşacaklarını da öğrendiler. Özellikle üst düzey konuşmacıların sunumlarının çokça katılımcı tarafından takip edildiğini gördük. Bu ve bunun gibi etkinliklerin Türk yöneticilerinin başarılı projelere imza atmaları için büyük bir destek olduğunu belirtmeliyiz. Bu tarz etkinliklerin teknoloji, ürün ve hizmet sağlayıcıları tarafından desteklenmesi şart.

 


CEVAP VER