VeriPark Türkiye Genel Müdürü Aslı Derbent Özkan Röportaj

VeriPark Türkiye Genel Müdürü Aslı Derbent Özkan Röportaj

PAYLAŞ

Finans ve bankacılık sektörüne yönelik geliştirdiği yenilikçi çözüm ve hizmetleriyle, önce Türkiye’nin ardından bulunduğu bölgenin ve bugün dünyanın önde gelen teknoloji şirketleri arasında saygın bir yer edinen VeriPark’ın Türkiye Genel Müdürü Aslı Derbent Özkan sorularımız cevapladı.   

Bizlere VeriPark’ın macerasından bahsedebilir misiniz?

VeriPark 1998 yılında kurulmuş bir firma. İlk işimiz Pamukbank’ın internet bankacılığı sistemini geliştirmek oldu. İnternet üzerinden bankacılık işlemlerinin gerçekleştirilmesi o zamanlarda çok yeni bir işlemdi. İlk uygulamamızın ardından birçok bankanın internet bankacılığı sistemini başarıyla devreye alınmasını sağladık. Tabii ki bu anlattıklarım sadece internet bankacılığı için geliştirdiğimiz ürünümüz. Çağrı Merkezi, ATM, SMS bankacılığı, Mobil Bankacılık önyüz ve işlem deneyimi konularında da faaliyetimizi sürdürüyoruz. Verimliliği en üst safhada tutmak için bir kere kodu geliştir ve tüm kanallarda kullan mantığıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz.  Şunu belirtmemde fayda var. İnternet bankacılı üzerine çalışırken birçok e-ticaret sitesinin altyapısı da geliştirdik. Bunun yanı sıra 2000’lerin başında başlattığımız bayi-anafirma, bayi-otomasyon sistemleri ve bayi-iletişim sistemleri kurgulamaya başladık. Bu konuda geliştirdiğimiz uygulamalarımız birçok büyük firma altyapısında çalışmaya devam ediyor. 2000’lerin ortalarına doğru mobil kavramı sektörümüze yavaş yavaş girmeye başladı. Biz mobil kavramı ile tanıştığımızda geleceğimizin burada olduğunu anlamıştık. O yıllardan itibaren mobil bankacılık ve mobil uygulama çözümleri konusunda da yol kat etmeye başladık.

Geçtiğimiz dönemde Enova firmasını satın aldık. Bu sayede önümüzdeki dönemde Bulut Bilişim üzerinden tüketicilere daha fazla ürün sunabileceğiz. Şimdiye kadar VeriPark’ın sunduğu çözümler kurumsal yapılara hitap ediyordu. Enova’nın satın alınmasından sonra önümüzdeki dönemde pazara son kullanıcılara yönelik ürünler de sunabilir hale geldik. Hep beraber bekleyip göreceğiz. Bunun yanı sıra Microsoft Dynamics CRM üzerine bankacılık ve finans sektörüne yönelik dikey çözümler geliştirdik. Bu paketler sayesinde bir banka tüm CRM ihtiyacını karşılayabilecek. Bu uygulamanın sertifikasyonunu yaptırdık ve Microsoft tarafından VeriPark olmadan da entegre edilebilir bir şekilde sunulabiliyor. Hali hazırda Türkiye’nin dışında Dubai, Riyad, Kahire ve Londra’da ofislerimiz bulunmakta.  İzmir’de de bir ofisimiz bulunmakta ve bu ofisimiz üzerinden Offshore yazılım geliştirme hizmeti sunuyoruz. Türkye’nin yazılım alanında Hindistan’dan daha büyük bir ülke olabileceğini düşünüyoruz. İzmir’deki operasyonumuz ile yurt dışındaki firmalar uzaktan yazılım geliştirerek çözümler sunuyoruz. Buradaki amacımız ise Türkiye’nin bu konudaki büyümesine hız katmak. İzmi bu konuda bakir bir ilimiz. Çok fazla büyük firma yok. VeriPark olarak İzmir’in en büyük yazılım firmasına sahibiz. Hedefimiz İzmir operasyonumuzu daha da büyütmek.Asli+Derbent+Ozkan_r00

Bankacılık sektörüne özel ürünler üreten bir firma olarak Türkiye’nin Veri Merkezleri konusunda ki düşünceleriniz neler?  

Türkiye’nin üç büyük bankası şu anda Gebze’de büyük bir Veri Merkezi yatırımı yapıyor. Çok yakında bu veri merkezi kullanıma sunulacak. Bankalar genellikler işleri fiyat-maliyet üzerinden yürütürler. Muhtemelen Bulut Bilişim hizmetleri kendi yatırımlarını yapmaktan daha uygun bir fiyata mal olmuyor ki bu yatırımı yapıyorlar. Bulut Bilişim maliyetleri uygun seviyelerde olsaydı bankalar BDDK’yı ikna edecek metotlar, özel alanlar ve farklı çözümler üzerinde çalışabilirlerdi. Benim gördüğüm bankalar dağınık yapılardan hoşlanmıyor. Bu sebepten çalıştıkları alanları aynı noktalarda tutmaya özen gösteriyorlar. Bulut Bilişim büyüdükçe Veri Merkezi sayıları da artacak. Fakat Bulut Bilişimi tetikleyecek konuların başında uygulamalar geliyor. Eğer kurumlara katma değer sağlayacak daha fazla uygulama ortaya çıkarsa Bulut Bilişimin hızlı bir şekilde kullanım oranını arttıracağını düşünüyorum.

VeriPark olarak yaptığınız işte rakiplerinize göre sizi ayıran şeyler neler?

Multichannel bankacılık ve CRM konusunda sunduğumuz çözümlerde rakibimiz yok. O alanlarda çok niş bir iş çıkartıyoruz ve bugüne kadar birçok başarılı projeye imza attık. Fakat bu durum bizi rehavete sokmuyor ve gelişen teknolojiyi yakından takip ederek diğer alanlarda dahil olma üzere ürünlerimize katma değerli çözümler olarak yansıtıyoruz. Öncelikle müşterilerimizin ne istediğini çok iyi dinleyip analiz ediyoruz ve onların isteklerine uygun projeler geliştiriyoruz. Müşterilerimizi sunduğumuz ürün veya çözümü beğenmeden ve yaptığı işe çözümümüzle birlikte değer katmadan projeyi kapatmıyoruz. Yazılım işi öyle bir şey ki, biz bir hayal satıyoruz ve bu hayali gerçekleştirmek için elimizden geleni yapıyoruz. Tabii ki iki tarafın hayal ettiği şey bazen aynı olmayabiliyor. Böyle durumlarda biz hep müşterinin tarafında yer alıyor ve onların hayaline uygun düzenleme ve çözümler ile teslim gerçekleştiriyoruz.

VeriPark olarak 2015 yılının kalan bölümü için beklentileriniz neler?

2015 yılı hedeflerimizi seçim dolayısıyla diğer yıllarımıza nazaran daha muhafazakâr tuttuk. % 20’lik bir büyüme hedefimiz var. Bu sayede Türkiye içi hedefimiz. Yurt dışı ve Türkiye toplamında ise %100 lük bir büyüme hedefimiz bulunmakta. Arap ülkelerinde hali hazırda bitirmeyi beklediğimiz projelerimiz bulunmakta. Bunun yanı sıra Avrupa ülkelerinden beklentimiz çok fazla. Bunun yanı sıra Türkiye Cumhuriyetlerinde de faaliyetlerimiz sürüyor. Yakın zamanda orada da projelerimize başlayacağız. Bunun yanı sıra Nijerya ve Kenya’da işlerimiz sürmekte. 2015 yılında odağımızın büyük bir bölümü yurt dışında yapacağımız projelerle ilgili. İşlerimizi bu alanda başarılı projeler ile büyütmek istiyoruz.

Önümüzdeki dönemde paket ürün diye tabir ettiğimiz pazara daha fazla girmeyi hedefliyoruz. Mobil pazarda kurumsal uygulamalar tarafında ismimiz biliniyor. Son kullanıcı tarafında yeni ürünlerimizle birlikte bilinirliğimiz arttırmayı hedefliyoruz. Bunların dışında çok şey var aslında. 2015 yılı hedeflerimiz oldukça yüksek. Sigorta sektörü özelinde CRM uygulamaları özelleştirmeleri yapıyorduk. Bu alandaki faaliyetlerimizi arttırdık ve önümüzdeki dönemde bu alana daha fazla eğileceğiz. Sigorta sektöründeki firmalarda bu tarz çalışmalar var. Fakat yeterli değil veya ihtiyacı karşılamayan çözümler. Bu alandaki boşluğu doldurmayı hedefliyoruz. 2015 hedeflerimiz fazla, bu hedeflerimize ulaşmak için büyümeye ve iş potansiyelimizi arttırmaya devam ediyoruz.


CEVAP VER