TÜRKSAT 5A Uydusu Fırlatıldı: İlk Sinyal Alındı Mı? İşte Merak Edilen Bütün Detaylar

TÜRKSAT 5A Uydusu

Türkiye’de büyük bir heyecan yaratmayı başaran TÜRKSAT 5A Uydusu sonunda fırlatıldı. Hadi gelin bu uydu ile ilgili bütün detaylara birlikte bakalım.

TÜRKSAT 5A son dönemlerin en önemli donanımlarından birisi oldu. SpaceX şirketi bu uyduyu Falcon 9 roketi ile birlikte yörüngeye gönderdi. uzun bir süre daha gündem maddesi olmaya devam edeceği anlaşılan bu uydunun öncelikle bazı özelliklerine bakalım.

  • Karadeniz, Ege Denizi, Akdeniz, Güney Afrika, Orta Batı Afrika, Kuzey Afrika, Avrupa ve tüm Türkiye bu uydu ile haberleşme sağlayabilecek.
  • Uydunun TV yayın kalitesi konusunda oldukça iyi bir performans sergileyeceği düşünülüyor.
  • Manevra ömrü bakımından değerlendirildiğinde, 30 yıl boyunca sahip olduğu yörüngede tek başına söz sahibi olacak.
  • Uzay alanında yapılan çalışmalar ile ilgili Türkiye’ye destek sunacak.

Kısacası bu uydunun çok amaçlı bir şekilde kullanılabileceğini söyleyebiliriz.

TÜRKSAT 5A Uydusu ilk sinyali göndermeye başladı

Bu yenu uydu, 31 derece Doğu yörüngesindeki konumuna ulaşmak için yolculuğa başladı. Yolculuk yüksek bir ihtimalle 120 gün sürecek. Bu sürenin sonunda hizmet vermeye başlayacak. 10 kilowatt güç ve 3400 kilogram fırlatma kütlesi bu uydunun donanımsal özelliklerini gösteriyor. Böylesine yüksek bir donanıma sahip uydunun fırlatılması elbette kolay olmadı.

TÜRKSAT 5A Uydusu

Yeni gönderilen uydu ile birlikte, sadece TV yayıncılığı değil aynı zamanda diğer yayın türlerinde de önemli bir kalite artışı yaşanacağı tahmin ediliyor. TÜRKSAT 5A Uydusu askeri faaliyetlerden ziyade sivil deneyimler için tercih edilecek. Bakan Karaismailoğlu tarafından yapılan açıklamalara bakıldığında, aslında konunun biraz daha detayını görebiliyoruz.

Bakan tarafından yapılan açıklamalarda hava koşulları nedeniyle 1 saatlik erteleme yaşandığı ancak bunun problem yaratmadığı söylendi. Başarılı bir şekilde fırlatılan uydunun sadece başlangıç olduğu da ifade edildi. TÜRKSAT 5A Uydusu şimdilik sadece ilk etap olarak deneme amaçlı gönderildi.

Uydu yörüngeye oturur ve istenilen başarı elde edilirse bu defa 5B ve 6A gönderilecek. Peki siz gönderilen bu yeni uydu ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Yorumlar bölümünden fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Apple Gizli Projeleri Deşifre Oldu: İşte Sır Gibi Saklanan Projeler

>> Dünya Dönüş Hızı Değişti Artık Hiç Olmadığı Kadar Hızlı! Peki bu neleri değiştirecek…