Twitter Troll Hesaplar Nedeniyle Büyük Tepki Topluyor: Toksik Sosyal Medya

Twitter troll hesaplar nedeniyle

Twitter troll hesaplar nedeniyle son dönemlerde çok fazla tepki çekiyor. Dünyanın en büyük sosyal medya platformları içerisinde yer alan Twitter şu sıralar olumsuz sebeplerle anılıyor.

Sosyal medya platformları her zaman için olumlu yönleri ile ön plana çıkmıyor. Bazen son derece olumsuz bazı veriler elde edilebiliyor. Mesela dünya çapında yapılan bir araştırma ile birlikte en fazla troll bulunan sosyal medya uygulamasının Twitter olduğu ortaya çıktı. Bu durum platformu toksik merkez haline getiriyor.

Twitter en çok kullanılan uygulamalar araştırması nedeniyle kıskaç altında. Platformun ciddi bir troll ağına sahip olduğu ifade ediliyor. Facebook, Reddit, Twitter, TikTok ve diğer platformlar değerlendirildiğinde ne yazık ki Twitter troll ordusu ile ön plana çıkıyor. Elbette diğer uygulamalarda da ciddi miktarda bot hesap var.

Twitter troll hesaplar sorunu

Konuyla ilgili yapılan araştırmaya baktığımızda her 10 kişiden 6’sının olumsuz yorumlardan korktuğu görülüyor. Katılımcılar tüm bunlara ek olarak kendi ağlarında ırkçı gönderiler ile karşılaşıyor. Cinsel yönelim ve cinsiyetle ilgili olumsuz içerikler paylaşmaktan herkes büyük bir korku duyuyor.

Twitter troll hesaplar nedeniyle

Twitter bot hesapları nedeniyle zor durumda kalırken diğer uygulamalar yine benzer problemler ile uğraşıyor. Mesela Facebook tarihin en büyük veri kaçırma suçlamaları ile karşı karşıya. Yani hiçbir sosyal medya platformu günahsız değil. Bu konu durduk yere gündeme gelmedi. Elon Musk Twitter platformunda çok fazla bot hesap olduğunu söylemişti.

Sosyal medyada olumsuz etkileşim alma ihtimali yüksek

Sosyal medya platformlarında olumsuz etkileşim alma ihtimali son derece yüksek. Birçok sosyal medya platformu olumsuz bazı etkileşimler nedeniyle kullanıcıların mental sağlığına zarar verebiliyor.

Uzun saatler bu tür platformlarda vakit harcamak mental açıdan oldukça yorucu. Bu nedenle uzmanlar daha farklı şekillerde vakit harcanması gerektiğini düşünüyor. Ayrıca bu tür platformlar insanları yakınlaştırmak yerine birbirinden uzaklaştırıyor. Peki sizce sosyal medya daha başka ne tür etkilere neden oluyor?

İlgili Haberler:

>> Donald Trump, Twitter’a Geri Dönebilir mi? İşte Şartlar!

>> Web 5 Teknolojisi Twitter Kurucusu Tarafından Duyuruldu