Uber Türkiye macerasının sonuna geldi

Uber aşı kararı

Uber Türkiye macerasını noktalayacak gibi görünüyor. İstanbul 10. Asliye Ticaret Mahkemesi, Uber’i Türkiye’de engelleme kararı verdi.

Sarı taksi ile Uber arasındaki gerginlikten uzun süredir ses seda çıkmıyordu. Uber geçtiğimiz aylarda bazı servislerini ülkemizde sonlandıracağını ancak faaliyetlerine yine devam edeceğini açıklamıştı. Ancak bugün itibariyle Uber’in Türkiye macerasının sonuna gelindi.

Geçtiğimiz aylarda Birleşik Taksiciler Derneği ve İstanbul Otomobilciler Esnaf Odası, internet üzerinden hizmet veren Uber’e yönelik haksız rekabet davası açmıştı. Bugün ise İstanbul 10. Asliye Ticaret Mahkemesi, Taksiciler Derneği’ni haklı buldu ve Uber’e erişim engeli getireceğini açıkladı.

Pixelbook Go tanıtıldı! Hem hafif hem taşınabilir!

Türkiye’de 4 milyondan fazla kişinin Uber kullandığını düşünürsek, bu kararının firma için oldukça kötü olduğunu söyleyebiliriz. 12.000 UberXL sürücü ortağı ve 6.000 şirketin Uber sayesinde  Türkiye’de gelir elde ettiğini düşünürsek; bu karardan para kazanan firmalar da fazlasıyla etkilenecektir.

Uber Türkiye

İstanbul 10. Asliye Ticaret Mahkemesi’nin vermiş olduğu bu karara firma tarafından henüz itiraz gelip gelmeyeceği bilinmiyor. Bakalım taksiler ile Uber arasındaki gerginlik ilerleyen günlerde yumuşayacak mı?