Uçtan Uca Şifreleme Özelliği Microsoft Teams’e Geliyor

Microsoft uygulaması

Microsoft Teams uzun zamandır beklenen uçtan uca şifreleme özelliğine kavuşuyor. Hatta bir ön izleme sürümünü yakında deneyebileceğiz.

Uzaktan çalışmaya izin veren Microsoft Teams uygulaması beklenen uçtan uca şifreleme özelliğine bu yıl kavuşuyor. Özelliğin bir ön izlemesi ticari kullanıcılara bu yılın ilk yarısında ulaşacak. Bu özellikle bire bir görüşmelerde aynı zamanda hassas toplantılarda da çalışacak.

Özellikle şirket sırrı özelliğindeki çalışmalarda bu özellik çok önemli. Örneğin bir bilgi işlem uzmanı başka bir çalışana şifresini söylerken bu bilginin güvenliği önemlidir. Uçtan uca şifreleme sayesinde bu iletişim verisi iki kullanıcı arasında şifreli olarak gider. Böylece Microsoft’un kendisi dahi iletişim verisini okuyamaz. Bu özellik şimdilik bire bir ve plansız görüşmelerde çalışacak. Ancak Microsoft bu aracın kullanımını genişletme niyetinde. Gelecekte planlı görüşmeler ve geniş toplantılarda da uçtan uca şifreleme çalışacak.

Microsoft Teams Together Modu

Uçtan uca şifreleme destekli ön izleme sürümünü ilk ticari kullanıcılar deneyecek

Şimdilik Teams kullanıcılarının verileri uçtan uca şifreleme ile korunmuyor. Lakin tamamen güvensiz olduğu korkusuna kapılmayın. Veriler aktarılırken ve kullanımda değilken halihazırda şifreli halde. Bu durum, yetkili mercilerin veri saklama kaydı amacıyla içeriğin şifresini çözebileceği anlamına geliyor.

Microsoft şu anda kullanılmayan dosyaların güvenliğini sağlamak adına SharePoint isimli şifreleme sistemini sürdürüyor. Ayrıca Microsoft Teams’de saklanan notlar için de OneNote uygulamasının şifrelemesi çalışıyor. Teams içinde gerçekleşen görüşme verisi de aktarılırken ya da bekleme halindeyken şifrelidir.

Microsoft Teams sunumları zenginleştirecek özelliklere kavuşuyor

Teams ayrıca yeni gelen bir özelliği sayesinde görüntülü görüşmelere yeni bir boyut kattı. Yeni sunucu modları sayesinde kamera karşısındaki görüntünüzü sunum esnasında sunum içinde yer alıyor. Bu özellik sizi bir haber sunucusu gibi gösteriyor. Bu tespit Microsoft Teams Genel Müdürü Nicole Herskowitz’e ait.

Bu yeni görüntü modları Microsoft’un yeni arka planı silme teknolojisini sonuna kadar kullanıyor. Bu özellik ayrıca bir toplantıda katılımcıları sanal bir çevrede birlikte göstererek daha hoş bir görünüm sağlıyor.

Yeni sunum modları ile paralel Teams’in PowerPoint entegrasyonu da artıyor. Yeni PowerPoint Live sayesinde çevrim içi bir sunum hem sunan hem de izleyenler için kolaylaşıyor. Sunum yapan kişiler artık notlarını görebilirken izleyenler sadece sunumu izliyor olacak. Ayrıca izleyenler sunum içinde ilgilerini çeken diğer sayfalar arasında gezebilecek. Bu yeni özellikler sayesinde sunumlardaki etkileşim ve işlevsellik artmış olacak.