Yeni Need for Speed Ertelendi: Battlefield 6’ya Odaklanılacak

Criterion yeni Need for Speed oyununu alana dek atış oyunlarına uyum göstermeye çalıştı

Yapılan bir duyuru ile efsane Need for Speed serisinin yeni oyunu bir yıl ertelendi. Criterion bunun yerine Battlefield 6 üzerinde çalışacak.

Electronic Arts Şubat 2020’de yaptığı bir duyuru ile efsanevi yarış serisini yeniden Criterion’a geçtiğini söyledi. Kısacası Ghost Games’de geçen yedi yılın ardından oyun eski geliştiricisine döndü. O dönemin beklentisine göre Criterion oyunu yeni nesle taşıyacak olan firmaydı. Bununla birlikte firmanın Kasım 2020 kazanç açıklamasında firma oyunun 1 Nisan 2021 ila Nisan 2022 arasında piyasaya çıkacağı yer aldı.

Ancak durum böyle olmadı. firmanın şef stüdyo müdürü Laura Miele oyunun bir yıl ertelendiğini duyurdu. Bundan böyle stüdyonun Battlefield 6 geliştirmesine destek olacağını söyledi. Kovid-19 salgınıyla yavaşlayan gelişim süreci sonucunda firma böyle bir karar aldı.

Battlefield’da işler yolunda gidiyor

“Battlefield harika gidiyor. Ekip çok sıkı biçimde çalışıyor. Geçen sene de sıkı çalışmışlardı. Bu yüzden evet hepimiz evden çalıştık. Bu çok zordu. Evden oyun üretmek zor. Bununla birlikte DICE ekibi biraz yorgun.” Açıklaması ile Miele pandemi sürecinde geliştirme sürecinin nasıl olduğunu anlattı.

“Harika bir oyunumuz var ve üstelik büyük de bir potansiyel taşıyor. Kazanmak için adımlar atıyoruz. Pazara harika bir Battlefield oyunu koymak için çalışıyoruz.”

Criterion yeni Need for Speed oyununu alana dek atış oyunlarına uyum göstermeye çalıştı

Stüdyonun yarış oyunlarından atış oyunlarına geçmekte sorun yaşayacağını sanmıyoruz. Çünkü bu geçişi daha önceden de gerçekleştirdiler. Bu firmanın parlamasını Burnout serisi sağlamıştı. Son olarak ise 2013’te Ghost Games ile beraber Need for Speed Rivals’ı yaptılar. Bunu takip eden süreçte ise yeni bir alanda Dıce’a yardım etmeye başladılar. Star Wars Battlefront, Battlefront 2 ve Battlefield serisinde EA DICE’a destek stüdyosu olarak çalışarak tecrübe edindiler. Bu yüzden DICE’ın kriz durumunda onları yeniden yardıma çağırmasına şaşırmadık.

Bununla birlikte bir başka gelişme de Electronic Arts’ın yarış uzmanı Codemasters’ı satın alması oldu. O firma da şu an yıllık Formula 1 oyunları üzerine yoğunlaşmış halde. Bu da ne kadar köklü olsa da Electronic Arts’a Need for Speed dışında da geniş bir yarış portföyü katıyor.

Miele ise köklü Need for Speed’in Codemasters’a devri ya da iptali ile ilgili planları olmadığını söylüyor:

“Need for Speed serisi Criterion’a ait. Bu yüzden serinin yenilenmesini de onlara emanet ettik. Need for Speed ile ilgili her gelişmeden onlar sorumlu durumda. Gelecekte hangi adım atılırsa atılsın direksiyonda onlar olacak.” 

Her şeye rağmen EA’in yarış türünde yeni bir yapılanmaya gitmesi gerekiyor. Bizim ise tek beklentimiz yarış uzmanı Criterion’ın başına gelenlerin Codemasters’ın da başına gelmemesi. Onlar değişen oyun pazarı içinde 20 yıldan uzun süredir tek bir türe bağlılıkla bugüne geldiler. Artık 2022 için beklememiz gereken Need for Speed içinse neler olacağını hep birlikte göreceğiz.

Diğer haberler:

>> Google’ın Oyun Stüdyosu Neden Başarısız Oldu?

>> Electronic Arts Patenti Oyun Yükleme Çilesini Bitirebilir