Ucuz Telefonlar Yasaklanıyor: Piyasadan Kaldırılabilir!

Ucuz Telefonlar

Ucuz telefonlar almak artık hayal olabilir. İddialara göre belirli bir fiyat etiketinin altında olan telefonlar piyasadan kaldırılacak. İşte detaylar.

Ülkemizde ucuz  telefon modellerine olan ilginin fazla olduğunu biliyoruz. Her ne kadar dev markalar tarafından geliştirilen amiral gemisi modeller piyasada yerini alsa da, genellikle uygun fiyata satışa sunulan giriş-orta segment olarak tabir edebileceğimiz uygun fiyatlı modellerin daha fazla rağbet gördüğünü söyleyebiliriz. Bunun en temel sebebi ise ülkemizde artmakta olan dolar kuru. Piyasada 300 dolardan satışa sunulama bir akıllı telefon, ülkemizde neredeyse 8000-9000 TL seviyelerinde satışa sunuluyor. Hal böyle olunca, genellikle günü kurtaracak kadar işlevsel olan giriş segment akıllı telefonlar veya üst segment telefonlara kafa tutan fiyat performans odaklı akıllı telefonlar karşımıza çıkıyor. Fakat hükümet tarafından alınan karar neticesinde, artık ucuz telefon almak hayal olabilir. Çünkü söz konusu karara göre ucuz telefonlar piyasadan kaldırılabilir. İşte ortaya çıkan tüm ayrıntılar.

Ucuz Telefonlar Yasaklanıyor: Piyasadan Kaldırılabilir!

İddialara göre Hindistan hükümeti, Çin menşeili markaları piyasanın dışına itmek adına böyle bir karar alabilir. Karara göre, hali hazırda satışta olan 150 dolar altındaki akıllı telefonlar piyasadan kaldırılabilir. Hindistan pazarını değerlendirdiğimizde, ilgi gören çoğu modelin hem Çin menşeili olduğunu hem de 150 dolar civarında satışa sunulduğunu görmekteyiz. Tabii ki Hindistan’dan çok Çin markalarının bu durumdan önemli derecede etkilenebileceğini söyleyebiliriz. Çünkü Hindistan’daki Çinli markaların 150 dolar civarındaki akıllı telefonların pazar payının bir hayli yüksek olduğunu biliyoruz. Özellikle Xiaomi, Realme gibi dev markaların giriş segment akıllı telefonları, Hindistan’da 150 doların altında satılıyor. Bu yüzden Hindistan’da artık ucuz telefonlar satın almak imkansız hale gelecek.

Ucuz Telefonlar

Tabii bu kararın uygulanıp uygulanmayacağına dair bir kesinlik söz konusu değil. Fakat Hindistan hükümeti bu kararı uyguladığı taktirde, yine pazarda önemli bir payı olan Samsung modelleri ilgi görecektir. Bunun dışında Hindistan’da tercih edilen ve Çinli olmayan bir marka bulunmuyor. Bu yüzden söz konusu karar hükümet tarafından alındığı takdirde, Hindistan’da ucuz telefonlar almak imkansız hale gelecek. Önümüzdeki günlerde yeni ayrıntılar sızdırılacaktır. Takipte kalın.

İlgili Haberler

>> Android Kullanıcılarının iPhone Geçiş Rehberi