Uykusuzluk İnsanlara Bakışı Radikal Bir Şekilde Değiştiriyor: Bilim İnsanları Açıkladı

Alzheimer ve parkinson

Uykusuzluk insanlara bakışı radikal bir şekilde değiştirebiliyor. Birçok sağlık sorununa yol açan uyku eksikliği aslında insanlara bakışınızı önemli ölçüde etkiliyor.

Uykunun ne kadar önemli olduğunu bilim insanları yaptıkları araştırmalar ile gösterdi. Herhangi bir yetişkinin ideal uyku süresi ortalama olarak 8 saattir. Bilim insanları bu sürenin altında uyuyan kişilerin son derece gergin ve stresli olabileceğini ortaya koydu. Eğer daha sağlıklı ve stresten uzak bir hayat istiyorsanız uyku çok büyük bir etki yaratacaktır.

Hem mental hem de fiziksel açıdan olumsuzluk oluşturan uyku düzensizliği giderilebilir. Bunun için bazı yeni araştırmalara kulak vermek gerekiyor. Öncelikle uyku eksikliğinin kişilerde ruh halini bozduğu ifade edildi. Uyku eksikliği ile birlikte başkalarını görme şeklinin etkilendiği belirtildi.

Uykusuzluk insanlara bakışı etkiliyor

Konu ile ilgili yapılan araştırmalara baktığımızda 45 kişi üzerinde çalışma yapıldığını görüyoruz. Bu araştırmalar sonucunda kızgın surat ifadesine sahip olan insanların daha az güvenilir ve daha sağlıksız görüldüğü ortaya çıktı. Yani uykusuz kaldığınızda kızgın surata sahip insanlara daha düşmanca yaklaşabilirsiniz.

Uykusuzluk insanlara bakış

Herhangi bir duygu göstermeyen ve korkmuş ifadeye sahip olan kişileri daha az çekici görme olasılığı artıyor. Uykusuzluk süresi arttıkça insanlara karşı bakış açısı biraz daha olumsuz hale geliyor. Bu durum bireylerin sosyal hayatını önemli ölçüde etkiliyor. İnsanlara bakış açısı ilişkileri yeniden şekillendiriyor.

Sosyal hayat önemli bir biçimde değişebilir

Uykusuzluk ne yazık ki günümüzün en önemli problemleri içerisinde yer alıyor. Konuyla ilgili araştırmalar yapan bilim insanları uyku eksikliği yaşayan kişilerin duygusal bozukluklar yaşama ihtimalinin yüksek olduğunu belirtti. Böyle bir durumda karşı tarafa normalden daha az tolerans gösterilebilir.

Bu durumda uykusuz kalan kişilerin düşmanca davranma ihtimallerinin olduğu belirtildi. Özellikle son dönemlerde uykusuzluk nedeniyle duygusal ve psikolojik problem yaşayan kişi sayısının önemli ölçüde arttığı belirtiliyor.

İlgili Haberler:

>> Bu Psikolojik Sendrom Hayatı Zindana Çevirebiliyor: Bilim İnsanları Açıkladı

>> Başarılı Flört Etmek İçin Bunlara Dikkat Edin: Bilim İnsanları Açıkladı