Valve, Steam’in Çin versiyonunu yayınlandı

Google News Abone Ol

Valve, Steam’in Çin’e özel versiyonu olan Steam China’yı yayınladı. Çinli oyuncular için sunulan Steam China sadece 53 oyun içeriyor. İşte detaylar.

Uzun bir süredir gündemde olan Steam’in Çin versiyonu çalışmalarını bitirip yayınladı. Steam China olarak adlandırılan platform sadece Çinli oyuncuların kullanımına sundu. Ancak platformun içeriğinin henüz az olması şimdilik Çinli oyuncuları Steam China’dan uzak durmasına neden olacak.

Steam China’da sadece iki tane global oyun yer alıyor. Çinli oyun severler global oyun olarak sadece CS:GO ve DOTA 2‘ye sahip olabiliyorlar. Global oyun sayısını iki olmasının yanında toplamda 53 oyun içermesi Çinli oyuncular için tam bir hayal kırıklığı oldu. Ayrıca bu kadar az oyunun olmasının nedeni oyun geliştiricilerin Çin hükümetinin isteklerine yerine getirmemeyi tercih ettiği anlaşılmış oldu.

Valve’nin yayınladığı Steam China, oyunları Çin hükümetinin onayını almak zorunda

Valve, yeni platformu olan Steam China için Çin hükümeti anlaşması ardından bazı taleplerini dile getirdi. Bu taleplerden biri oyun geliştiricileri, Steam China’da oyunu yayınlamadan önce Çin hükümetinin oluşturduğu birimle görüşecek. Eğer oyunda istenilmeyen bir şey varsa değişiklikler hükümetin istediği şekilde yerine gelecek. Ancak görüyoruz ki Steam China’da sadece 53 oyun var. Bu durum bize oyun geliştiricilerin bu tip istekler yüzünden Steam China’ya karşı mesafeli durduklarını gösteriyor. Şu anda Steam’in global versiyonunda 20 binden fazla oyun var.

valve

Ayrıca Steam China sadece oyun yönünden değil özellik yönünden eksikliği var. Steam’in global versiyonunda yer alan forum ve topluluk merkezi gibi özellikler Steam China’da yer almıyor. Yani Çinli oyuncular, oyunla ilgili herhangi bir düşücülerini veya şikayetlerini dile getiremeyecekler. Steam China’da özellik olarak sadece kullanıcı incelemeleri bölümü var.

Çinli oyuncular eğer Steam’in global versiyonundan Steam China geçmek isterlerse yanlarında pek fazla bir şey götüremiyorlar. Oyunlar hükümet iznini almadan geçemeyeceği için Steam China’da bulunmayacak. Ayrıca Steam’in cüzdanında bulunan paralar Steam China’ya aktarılamıyor. Bu durumlar Çinli oyuncuları Steam’in global versiyonunda kalmaya devam etmelerine neden oluyor.

Sizce Çin hükümetinin aldığı bu kararlar Çinli oyuncuları ne kadar etkiler? Düşüncülerinizi aşağıdaki yorum kısmında belirtiniz.

>>Steam Oyunları Büyük İlgi Görüyor: Rekor Üstüne Rekor Kırıldı


CEVAP VER